8’inci Akçalar-fadıllı İncir Festivalinde Sanatçı Öykü Gürman Konser Verdi

8’inci Akçalar-fadıllı İncir Festivalinde Sanatçı Öykü Gürman Konser Verdi

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği 8’inci Akçalar-Fadıllıİncir Festivali renkli anlara sahne oldu. ‘En iyi incir yetiştiricisi’ ve ‘İncirli lezzetler’ yarışmalarında dereceye girenlerin ödüllendirildiği etkinlikte ünlü sanatçıÖykü Gürman da konser verdi.

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği 8’inci Akçalar-Fadıllıİncir Festivali renkli anlara sahne oldu. ‘En iyi incir yetiştiricisi’ ve ‘İncirli lezzetler’ yarışmalarında dereceye girenlerin ödüllendirildiği etkinlikte ünlü sanatçıÖykü Gürman da konser verdi.

Nilüfer Belediyesi’nin, yerel üreticiyi desteklemek ve yöresel ürünleri geniş kitlelere tanıtmak amacıyla gerçekleştirdiği festivallere bu kez Akçalar-Fadıllıİncir Festivali ile devam etti. Bu yıl ilk kez Akçalar’daki göl kıyısında gerçekleşen festival renkli anlara sahne oldu. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, CHP Bursa Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özkan, Erkan Aydın, geçmiş dönem Nilüfer Belediye Başkanı ve CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’in de katıldığı festivale vatandaşlar da ilgi gösterdi.

AÇILIŞ KONUŞMASINI FADILLI VE AKÇALAR MUHTARLARI YAPTI

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, stantları ve satışünitelerini gezerek bölge üreticisiyle sohbet etti. Nilüfer Halk Dansları’nın oyunlarını sergilediği festivalde açılış konuşmalarını Fadıllı Muhtarı Cemal Kargılı ve Akçalar Muhtarı Salih Avcil yaptı. Her iki muhtar Nilüfer Belediyesi’ne ve Erdem’e katkılarından dolayı teşekkür etti.

“TÜRKİYE, İNCİR’İN YETİŞTİĞİ ENDER ÜLKELERDEN BİRİ”

Festivalde konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Erdem, üreticilere bereketli bir hasat dönemi dileyerek şunları söyledi:

“Biliyorsunuz incir, iklim özellikleri nedeniyle az sayıda ülkede yetişen kıymetli bir meyve, Türkiye de incirin yetiştiği ender ülkelerden biri. Bursa siyahı olarak anılan kara incir 2018 yılında coğrafi işaret tescili almış bir ürün ve en çok yetiştiği bölgelerden biri de Nilüfer. İncirimiz dünyanın pek çok ülkesine ihraç ediliyor.

BÖLGEMİZDE ÜRETİLEN ÜRÜNLERİN MARKALAŞMASI AMACIYLA ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ: Nilüfer Belediyesi olarak biz de bölgemizde üretilen ürünlerin tanıtılması ve markalaşması amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Bu festivalin amacı da bu. Geleneksel hale getirdiğimiz bu festivalle, Türkiye üretiminin büyük bölümü Bursa’da gerçekleşen siyah inciri daha çok tanıtmak ve incir üreticisine destek olmak istiyoruz. Dilerim çiftçimiz, üreticimiz çok bereketli bir hasat dönemi geçirerek emeğinin karşılığını alır.”

Festivalin bölgedeki siyah incirin tanıtılması açısından çok önem taşıdığını ifade eden geçmiş dönem Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de incirin bölgedeki çiftçilerin geçim kaynağı olduğunu söyledi. İncir ile farklıürünler üretilerek pazarlamanın bölgeye daha çok değer katacağını ifade eden Bozbey, bu tür festivallere bölge halkının sahip çıkması gerektiğini söyledi.

CHP Bursa Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özkan ile Erkan Aydın da Bursa’nın tarımsal zenginliğine dikkat çekerek, üreticilerin sıkıntılarını yakından takip ettiklerini ifade ettiler.

FESTİVALDEKİ YARIŞMANIN KAZANANLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

Konuşmaların ardından festivalde yarışmalara geçildi. ‘En iyi incir yetiştiricisi’ yarışmasında 10, ‘İncirli Lezzetler’ yarışmasında ise 11 kişi yer aldı. Değerlendirme sonucunda dereceye girenler ödüllendirildi. ‘En iyi incir yetiştiricisi’ yarışmasında birinci Ülker Koçoğlu, ikinci Şeref Diker, üçüncü de Gökhan Arıcı oldu. ‘İncirli Lezzetler’ yarışmasında ise birinciliği incirli yaş pastayla Tülay Yılmaz Aydoğan alırken, Şaziye Yılmaz incirli revani ile ikinci, Sevgi Vatan da zeytinyağlı bonfileyle üçüncü oldu. Dereceye girenler ödüllerini Nilüfer Belediyesi Meclisi Üyesi Osman Günay, Fadıllı Muhtarı Cemal Kargılı ve Akçalar Muhtarı Salih Avcil’in elinden aldı.

ÖDÜL TÖRENİNİN ARDINDAN NİLÜFER ROMAN ORKESTRAASI SAHNE ALDI

Festivalde Bursa İl Jandarma Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele Kısım Amirliği üyeleri de kısa bir sunum yaparak konuya dikkat çekti. Etkinlikte ayrıca Akçalar Softbol Bayan Takımı ve kickbos branşında dereceye giren sporcular da Başkan Erdem ve Mustafa Bozbey tarafından ödüllendirildi.

Ödül töreninin ardından Nilüfer Roman Orkestrası sahne aldı. Sergiledikleri performansla orkestra bölge halkına keyifli anlar yaşattı.

ETKİNLİK SONUNDA ÖYKÜ GÜRMAN SAHNE ALDI

Etkinliğin finalinde Türk pop ve flamenko şarkıcısı, Öykü Gürman sahne aldı. Gürman, Nilüfer Belediyesi’ne hayranlarıyla buluşturduğu için teşekkür etti. Gürman’a, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nejla Aslan çiçek vererek teşekkür etti.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı