Amasra Uluslararası Şehir Festivali Devam Ediyor

Amasra Uluslararası Şehir Festivali Devam Ediyor

Amasra Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda açılış korteji ve fener alayı ile başlayan Amasra UluslararasıŞehir Festivali tüm coşkusuyla devam ediyor.

Amasra Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda açılış korteji ve fener alayı ile başlayan Amasra UluslararasıŞehir Festivali tüm coşkusuyla devam ediyor.

10 Eylül 2022 tarihinde sona erecek Amasra UluslararasıŞehir Festivali, müzikten tiyatroya, pandomimden sinemaya, resimden atölyelere , yarışmalara ve söyleşilere kadar pek çok etkinlikte farklı disiplinlerde faaliyet gösteren sanatçı ve akademisyenleri ağırlıyor.

Aynı zamanda Festival Başkanı olan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, "Amasra halkının sanat kültürü ile yetkinleşmesine aracı olmak, Amasra kentinin bu yolla da bir turizm merkezi olarak gelişmesini sağlamak ve hem ulusal hem de uluslararası bir çekim merkezi olmasına aracılık etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

SENFONİ ORKESTRASINA VE OPERAYA YOĞUN İLGİ

Tepebaşı Belediyesi İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası’nın Barış Akarsu Kültür Parkı’nda gerçekleştirdiği konsere halk yoğun ilgi gösterdi. Tenor Berk Dalkılıç ve Zeynep Ülbegi tarafından gerçekleştirilen, çoğunluğu Türk opera napolitenlerinden oluşan dinleti, halkın büyük beğenisini kazandı.

Amasra Müzesi’nde düzenlenen ve üç gün süren Yerelden Resim Sevdalıları Canlı Performans Resim Atölyesi sonunda çıkan eserler, Barış Temalı Karma Resim ve Seramik Sergisi ile birleştirilerek Amasra Müzesi’nde sergilenmeye devam ediyor.

Amasralıların ve yerel turistin yoğun ilgisiyle karşılaşan sanatçılar, kent meydanlarında ve sokaklarında gösteriler yapıyor. Pandomim sanatçısı Bülent Develi, 2 gün süren Mim Atölyesi’nin ardından çocukların da katılımıyla mim sokak performansı sergiledi.

Başrollerini Cemal Hünal ve Onur Şenay’ın paylaştığı Katz Sahne Patron oyunu, 4 Eylül’de tiyatroseverlerle buluştu.

BEDESTEN’DE İLK KEZ KONSER VERİLECEK

Bugün Küçük Liman mevkiinde gerçekleşecek Kardeş Türküler konserine Amasra ve çevre kentlerden yoğun katılım beklenirken; tarihi öneme sahip Bedesten, 8 Eylül'de The Riverside Blues Band Konseri’ne ev sahipliği yapacak.

Amasra UluslararasıŞehir Festivali, 10 Eylül’de düzenlenecek ödül töreni, Badi Gardi Konseri ve Gülten Taranç tarafından çekilen festival belgeselinin gösterimiyle sona erecek.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı