Antalya Büyükşehir’den ‘vatan Kahvesi’için İş Birliği Protokolü

Antalya Büyükşehir’den ‘vatan Kahvesi’için İş Birliği Protokolü

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği, “Vatan Kahvesi”nin kentin kültürel değerlerini tanıtacak ve gastronomi turizmine katkı sağlayacak bir merkez olması amacıyla işbirliği protokolü imzaladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği, “Vatan Kahvesi”nin kentin kültürel değerlerini tanıtacak ve gastronomi turizmine katkı sağlayacak bir merkez olması amacıyla iş birliği protokolü imzaladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği Başkanı Zeki Özen tarafından imzalanan protokol ile Vatan Kahvesi’nin, Antalya gastronomisine yatırım yapan işletmelere yönelik eğitimler ve atölye çalışmalarının düzenleneceği bir merkez olmasını hedefleniyor.

Vatan Kahvesi’ni kentin sosyal ve kültürel yaşantısına kavuşturarak, turizme katkı sağlayan bir merkez haline getireceklerini söyleyen Başkan Böcek, şöyle konuştu:

“Antalya’mızda bugün yok olan ancak hafızalarda önemli yer edinen yapıları yeniden canlandırıyoruz. 1983 yılında yıkılan yapılardan olan Vatan Kahvesi’ni, aslına uygun olarak yeniden kent hayatına kazandırdık. Bugün de Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği’yle yapılacak protokolle, Vatan Kahvesi’nin kentin kültürel değerlerini tanıtmasını ve gastronomi turizmine katkı sağlamasını amaçlıyoruz. Vatan Kahvesi’nin, Antalya gastronomisine yatırım yapan işletmelere yönelik eğitimler ve atölye çalışmalarının düzenleneceği bir merkez olmasını hedefliyoruz.”

ULUSLARARASI GASTRONOMİ FUARI DÜZENLENECEK

Böcek, Vatan Kahvesi’nin de içerisinde yer aldığı Karaalioğlu Kent Yaşam Parkı’nda 23-25 Eylül günleri arasında Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği ve Akdeniz bölgesindeki otellerin de destekleriyle Uluslararası Gastronomi Fuarı düzenleyeceklerini açıkladı. Böcek, protokolle turizm ve yeme içme sektörüne nitelikli personel yetiştirmek için barista sertifika programları ile Uluslararası Antalya Kahve Festivali düzenlemeyi de planladıklarını kaydetti.

Kentin hafızasında yer edinmiş simge yapılara sahip çıktıklarını söyleyen Böcek, sözlerine şöyle devam etti:

“KENT DEĞERLERİNİ TEKRAR CANLANDIRIYORUZ”

“Vatan Kahvesi haricinde Barbaros Çay Bahçesi, Atatürk Kapalı Spor Salonu, İpekböcekçiliği Merkezi ve Halkevi Binası gibi birçok kent değerini tekrar canlandırıyoruz. Kentin geçmişine saygı, hafızasını canlandırma, şehrin simge yapılarını yaşatma ve gelecek nesillere ulaştırma misyonuyla yola çıkarak, şehrin geçmişindeki en simge yapılardan olan Vatan Kahvesi’ni kentin sosyal, kültürel yaşantısına kavuşturuyor ve turizme katkı sağlıyoruz. Antalya’mıza hayırlı olsun.”

Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği BaşkanıÖzen de 1,5 yıl önce kurulan derneğin kuruluş amaçlarından bir tanesinin Antalya gastronomisine katkı sağlamak olduğunu belirterek, “Geçmişte kurumlar tarafından gastronomi konusunda atılan adımlarda hep yanlışlar olduğunu gördük. Büyükşehir Belediye Başkanımız ile bilgi deneyimlerimizi paylaşmak istedik. Bizi davet ettiler, fikirlerimizi aldılar. Vatan Kahvesi hepimizin kalbinde olan bir yer. Öncelikle eğitim, vizyon geliştirme ve kahve üretim servis noktası olarak hayal ettik. Bu hayalimizi olumlu karşıladılar. Muhittin Böcek Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı