Atakum Belediyesi’nden Göç Konulu ‘uluslararası Çocuk Karikatürcüleri’ Sergisi

Atakum Belediyesi’nden Göç Konulu ‘uluslararası Çocuk Karikatürcüleri’ Sergisi

Atakum Belediyesi ile Doğanın Çocukları Akademisi (DOÇAK) iş birliği ile göç konulu ’UluslararasıÇocuk Karikatürcüleri’ Sergisi açıldı.

Atakum Belediyesi ile Doğanın Çocukları Akademisi (DOÇAK) iş birliği ile göç konulu ’UluslararasıÇocuk Karikatürcüleri’ Sergisi açıldı.

Belediye ile DOÇAK ortaklığında Atakum Belediyesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde açılan sergide; 27 ülkeden çocuğun çizdiği 100’e yakın eser, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Göç konulu sergide çocuklar savaşı, savaşın çocuklar üzerindeki etkilerini ve göçü kendi dünyalarından anlattı. Sergi, 27 Temmuz gününe kadar ziyaretçilerini bekliyor olacak.

İlk kez böyle bir sergi ile karşılaştığını ve serginin duygu yüklü olduğunu belirten Belediye Başkanı Cemil Deveci, şöyle konuştu:

“DİLERİM BUNA BENZER SERGİLERİ BİR DAHA AÇMAYIZ”

“Bu sergide mülteci çocukların içinde yaşadıkları dünyayı yansıtan karikatürleri görüyoruz. Türkiye ve başka ülkelerdeki çocukların yaptığı, bu dünyayı yönetememenin baskısının resmi bu. Tüm Samsunluların ve Samsun’a yolu düşenleri bu sergiyi gelip izlemelerini temenni ediyorum. Gelsinler ve bu dünyanın nasıl yönetildiğini, bu dünyayı yönetenlere çocukların nasıl baktığını, kalemleriyle nasıl seslendiklerini gelip görsünler. Duygu yüklü ve anlam dolu bir sergi, aynı zamanda barış talep ediyor. İnsanlığa ve dünyayı yönettiğini iddia edenlere nota ve mesaj veren bir sergi. Dilerim buna benzer sergileri bir daha açmayız. Çocuklar kendi ülkelerinde, topraklarında anne ve babalarıyla; komşularının çocuklarıyla oynuyor olurlar. Kendi dilini kullanan, komşularının çocuklarıyla aynı okullara gidiyor olurlar.

“DÜNYA İLAN EDİLMEMİŞ 3. DÜNYA SAVAŞI’NI YAŞIYOR”

Dilerim mülteci çocukların sorunlarını başka ülkelerde tartışmıyor oluruz. Bunun için de hem ülkede hem de dünyada barışa ihtiyaç var. Komşuluğa ihtiyaç var. Üç yıldır komşuluk hukukundan bahsediyorum. Mahallede, kentte barış oluşturamayacaksak ülkede oluşturamayız. Ülkede oluşturamayacaksak, dünyada oluşturamayız. Nitekim oluşturamıyoruz. Dünya ilan edilmemiş 3’üncü Dünya Savaşı yaşıyor. O nedenle hep komşuluk, dostluk ve dayanışma diyorum.”

DOÇAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cevat Nisbet, Türkiye ve dünyadaki sığınmacıçocukların durumuna dikkat çekmek amacıyla uluslararası bir yarışma düzenlediklerini kaydederek, şunları söyledi:

“27 ÜLKEDEN ÇOCUK BAŞVURDU”

“27 ülkeden başvuru oldu, yapılan elemelerin ardından 100’e yakın eserle bugün bu sergi açıldı. Dünyada şu anda 55 milyona yakın sığınmacı ve göçmen çocuk var. 28 milyona yakını savaşlar nedeniyle istem dışında topraklarını terk eden çocuklar. Geçen yıl yapılan bir çalışmada 28 ülkedeki sığınmacıçocukların 300 bine yakını kimliksiz ve ebeveynsiz o ülkelere iltica etmişlerdir. Samsun’da 8 bine yakın göçmen ve sığınmacıçocuk yaşıyor. Toplumsal barışı sağlamak için ikinci bir proje de çalışacağız. Hem sığınmacı hem de ev sahibi çocukların daha mutlu bir toplumda yaşamasını hedefliyoruz. Biz çocuk gözüyle sığınmacıları dile getirmek için bu projeyi gerçekleştirdik. Atakum Belediyesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde 27 Temmuz’a kadar sergimiz devam edecek. Daha sonra yine Samsun’da muhtelif yerlerde açılacak.”

DOÇAK üyesi, karikatürist Erhan Yaşar Babalık ise Doğanın Çocukları Akademisi’nde yer alan karikatür atölyesinde çocuklara farklı bakış açısıyla bakma alışkanlığı kazandırmaya çalıştıklarını vurgulayarak, şunları belirtti:

“GÖÇE, ÇOCUK BAKIŞ AÇISIYLA YAKLAŞAN İLK SERGİ”

“Bu çok önemli bir konu. Gördükleri gibi değil, ‘Gördükleri dışında neler olabilir’ bakış açısı tüm Türkiye’deki okullarda olması gerekiyor. Biz başlangıç yaptık. Bazı yerlerde var ama bunun çoğalması lazım. Bu sergi dünyanın en önemli sorunlarından birisi olan göç ve mülteci sorununu ele alıyor. Bu konuda farklıçalışmalar yapıldı ama çocuk göçmenlerle ilgili olaylara çocukların bakış açısıyla ilk defa hayata geçti. Çocukların çocuk göçmenlerle alakalı neler düşündüğünü burada görme şansımız var. O bakımdan çok önemli. Samsunluların ve Samsun’daki okulların bu sergiyi gelip izlemesi lazım. Farklışeyler görebileceklerine inanıyorum. Her ülkenin sorunları hemen hemen ortak. Sorunu yaşayanlar da var yaşamayıp görüp çizenler de var. Ortak şeylere bakıyorlar o açıdan önemli. Bir de çocukların bakış açısı insanların hissedemeyeceği kadar farklı. Çocukların duygularını ve bakış açılarını görürlerse kendi bakış açılarında da değişiklik olabilir.”

Kaynak: ANKA Haber Ajansı