Aydın Büyükşehir’in Yetiştirdiği Ejder Meyvesinin İlk Hasadı Yapıldı

Aydın Büyükşehir’in Yetiştirdiği Ejder Meyvesinin İlk Hasadı Yapıldı

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçiye alternatif ürünler sunmak ve ürünlerin kent iklimine uygunluğunu test etmek için seralarında yetiştirdiği ejder meyvesinin (piyata) ilk hasadı yapıldı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçiye alternatif ürünler sunmak ve ürünlerin kent iklimine uygunluğunu test etmek için seralarında yetiştirdiği ejder meyvesinin (piyata) ilk hasadı yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin ziraat mühendislerinden Haydar Söylevci, ejder meyvesinin deneme üretiminin yapılmasıyla ilgili deneyimlerini talep eden üreticilerle paylaştıklarını belirti. Üretimle ilgili bilgi veren Söylevci, şunları söyledi:

“Tropikal iklim kuşağına uygun, egzotik bir meyve olan pitayanın Aydın Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki seralarda yetiştiriciliğine ve üretimine devam ediyoruz. Bu bağlamda bu yılın ilk hasadını almış bulunmaktayız. Vatandaşlarımıza da alternatif tarım ürünlerine katkısı olması açısından yol göstericiliğe devam ediyoruz. Ayrıca ejder meyvelerinden aldığımız fidanları da vatandaşımıza ulaştırdık. Onlar da hasatlarını yakın zamanda yapacak.

“İLAÇSIZ TARIMA UYGUN”

Yetiştiriciliğine devam ettiğimiz ejder meyvelerinde tecrübelerimize göre bakımında suyu fazla istemiyor ve hastalıklara karşı toleranslı. Bunun yanında kimyasallardan uzak yetiştirme şartlarına yani ilaçsız tarıma uygun. Bitki, kışın sıfırın altındaki sıcaklığın yaşandığı gün sayısının az olması, yazın da sıcak ve nemli iklimden dolayı Aydın iklimine uyum sağladı. Bu aşamadan sonra da alternatif tarım ürünlerinin çoğaltılması için çiftçilerimizin ekimlerini daha da fazlalaştırmasını amaçlıyoruz.

“ÜCRETSİZ FİDAN DAĞITIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Ejder meyvesinin ekonomik katkısı son yıllarda artmakta. Aydın içinde son yıllarda yeni üreticiler ortaya çıkıyor. Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun önderliğinde ejder meyvesinin daha da yaygınlaştırılması için çalışmalarımız, üretimlerimiz ve elde ettiğimiz fidanlarımızıücretsiz olarak dağıtımlarımız devam ediyor.

“EKONOMİK OLARAK GÜÇLÜ BİR BİTKİ”

Ejder meyvesi kasım ayının ortasından mart ayının ortasına kadar uyku döneminde oluyor. Bu uyku döneminde bitki büyümeye ve gelişmeye devam etse de uyku süreci sonrasında mayıs ayında bitkide çiçek oluşumları başlıyor. Ejder meyvesinden sadece tek hasatlık değil yaz sezonu boyunca ve kasım ayına kadar meyve alınmaya devam ediliyor. Bu bağlamda ekonomik olarak da güçlü bir bitki.”

Büyükşehir Belediye BaşkanıÖzlem Çerçioğlu da Aydın çiftçisinin daha fazla kazanmasını sağlamak için çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı