Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Çalışmalarına Başladı

Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Çalışmalarına Başladı

Bodrum Belediyesi ve Birleşmiş Milletler (UN WOMEN) iş birliğiyle “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Politikalar, Çocuk Yaşta Erken ve Zorla Evliliklerin Önlenmesi Atölye”çalışmaları kapsamında yürütülecek projelerin bütçelemelerinin görüşüldüğü toplantıların ilki, İMEK Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şubesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Bodrum Belediyesi ve Birleşmiş Milletler (UN WOMEN) iş birliğiyle “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Politikalar, Çocuk Yaşta Erken ve Zorla Evliliklerin Önlenmesi Atölye” çalışmaları kapsamında yürütülecek projelerin bütçelemelerinin görüşüldüğü toplantıların ilki, İMEK Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şubesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, Bodrum Belediyesi Yerel Eşitlik Eylem Planı Danışmanıİlknur Üstün, UN WOMEN Proje Koordinatörü Duygu Ariğ, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Memiş Parmaksız, CHP Kadın Kolları Başkanı Umut Anıl Özdoğan, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan ile dernek üyeleri, belediye personeli ve basın mensupları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan UN WOMEN Proje Koordinatörü Duygu Ariğ, Bodrum Belediyesi’nin toplumsal cinsiyet eşitliğinde yapmış olduğu öncü çalışmaların Türkiye’ye örnek model olarak gösterilebileceğinin altınıçizerek şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler Kadın Birimi olarak yerel yönetimlerle çalışmalar yapıyoruz. Bunlar içerisinde özellikle planlamanın, programların, belediye hizmetlerinin toplumsal cinsiyete duyarlı hale getirilmesi bizim öncelik alanımız. Sürdürülebilir kalkınma amaçları, uluslararası sözleşmeler gibi bize ışık tutan çerçeveler içinde hareket ediyoruz. Yerel yönetimlerde bunların öncüsü olan birçok çalışmayı yapan Bodrum Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Özellikle bizim için önemli olan kriterler, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması noktasında, karar alma mekanizmalarında eşit katılım. Yerel eşitlik eylem planları, toplumsal cinsiyette bütçeleme de dahil olmak üzere pek çok aracı belki de bu eğitimden sonra da daha da fazla hayata geçirip Türkiye’de Bodrum Belediyesi’nin birçok belediyeye model olabileceği bir çalışmayı da teknik anlamda belki tamamlamış olacağız. Hem toplumsal cinsiyete duyarlı planlamaların yapılması noktasında zaten son dönemde hayata geçirilen Yerel Eşitlik Eylem Planı ile buradaki kararlılığınızı göstermiş olmanız bizim için çok kıymetli. Burada bu modelin oluşturulması ile birlikte sosyal belediyeciliği belirlemiş, benimsemiş ekiple birlikte yapacak olmak bizim için çok kıymetli.”

Göreve geldiklerinden bu yana sivil toplum kuruluşları (STK) ile yaptıklarıçalışmalar konusunda ciddi noktalara geldiklerini belirten Başkan Aras, “Birleşmiş Milletler’e ve bu yolda bize destek olan bütün paydaşlara çok teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bizim üç yıl önce seçildiğimizden beri yaptığımız çalışmalarla şu anda çok ciddi bir noktaya geldiğimizi söylemek isterim. Sıfırdan çok önemli bir yere geldiğimizi ifade edebilirim” dedi.

6 Temmuz 2022 itibariyle Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı hazırlayarak yayınladıklarını söyleyen Aras, sözlerine şöyle devam etti:

“Artık önümüzde bir strateji belgesi var. Bodrum’daki toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, şiddetin önlenmesi, çocuk istismarının önlenmesi konusunda, kentin cinsiyet eşitlik temelli tekrar düzenlenmesi ve planlanması konusunda çok önemli bir belgeye sahip olduk. Biz demek ki kendi belediye bütçemizde de toplumsal cinsiyet eşitliği fikrinin ve ilkesinin benimsenmesini sağlamak zorundayız. Bütün birimler için ve bütün hizmetler için her kaleminde, her şeyde eşitlik temelli bir bütçe olmak durumundadır. Umarım çok başarılı bir çalışma olacaktır.

“KADINLAR KARAR ALMA MEKANİZMALARINA BİRE BİR KATILMAK DURUMUNDA”

Kadınlar, karar alma mekanizmalarına bire bir katılmak durumundadır. Kadınlar, toplumsal bütün kararlara eşit bir şekilde katılmak durumundadırlar. Çünkü toplumu oluşturan, toplumun geleceğini şekillendiren, sonuçta çok önemli kararlar alan kadınlar, bu sürecin içinde yer almalıdır. Bu konuda kadınların da ciddi bir şekilde, cesur bir şekilde çalışarak kendi haklarını elde etmelerini en iyi Bodrum’da yaşıyoruz. Kadınlar sayesinde buraya geldik biz. Biz, erkeler olarak bir şey yapmadık. Kadınlar, bu gücü gösterdiler, bu çalışmayı, mücadeleyi sergilediler ve buraya geldi. Demek ki demokrasinin de vazgeçilmez unsuru olan eşitlik prensibi burada tam olarak anlamını bulması lazım. O yüzden bu bütçeyi yaparken aldığımız kararlarla eşit bir şekilde bu tartışmaları yapabilmek zorundayız.

“BODRUM’DA BÜTÇEYİ CİNSİYET EŞİTLİKÇİ HALE GETİRME KARARINDAYIZ”

Bodrum’da bütçeyi cinsiyet eşitlikçi bir bütçe haline getirme kararındayız. Bunu da yapacağımızdan en ufak bir şüphem yok. 2023’te, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, çağdaşlığa giden yolda, Ata’mızın bize gösterdiği hedefte, umarım bunun gibi daha nice çalışmaları hep birlikte yaparak Bodrum’u cinsiyet eşitliği temelinde şiddetsiz ve güvenli bir kent olarak dünyaya ilan ederiz.”

Bodrum Belediyesi Kadın Danışma Merkezi, Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ve Bodrum Kent Konseyi’nin birlikte yürüttüğü çalışmalar kapsamında düzenlenen toplantılar, yarın ve 24 Ağustos günü İMEK DTO Bodrum Şubesi Konferans Salonu’nda devam edecek.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı