Bornova Belediyesi'nden Yerel Üreticiye Yerinde Destek

Bornova Belediyesi'nden Yerel Üreticiye Yerinde Destek

Bornova Belediyesi, ihtiyaç duyan üreticilere bağ, bahçe ve tarlalarını da ziyaret ederek, daha verimli ürün elde etmeleri konusunda bilgilendirmeler yapıyor. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nde görevli ekipler, üreticilerin sorunlarını dinleyerek, yerinde incelemeler yapıyor ve çözüm önerilerini aktarıyor.

Bornova Belediyesi, ihtiyaç duyan üreticilere bağ, bahçe ve tarlalarını da ziyaret ederek, daha verimli ürün elde etmeleri konusunda bilgilendirmeler yapıyor. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nde görevli ekipler, üreticilerin sorunlarını dinleyerek, yerinde incelemeler yapıyor ve çözüm önerilerini aktarıyor.

Bornova Belediyesi, yerinde eğitimlerle çiftçiye destek oluyor. Üreticiden gelen talep doğrultusunda belediyede görevli Ziraat Müdendisi Anıl Ayvaz ve Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nde görevli ekipler, tarla ve bahçeleri ziyaret ederek toprak ve ürünleri inceliyor.

Ziyaretlerde, tohum ekimi, fide ve fidan dikiminden hasada kadar geçen sürede budama, toprak işleme, aşılama, sulama ve ilaçlama gibi konularda teknik bilgiler veriyor. Hangi yöntemleri kullanmaları gerektiği anlatılıyor.

YEREL ÜRETİCİ MEMNUN

Yerel üreticiler, Bornova Belediyesi’nin tarımsal alanda yaptığıçalışmalardan ve verdiği desteklerden duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getiriyor:

-Fatma Çamkaraban (Kayadibi Mahallesi): "Bornova Belediyesi’nin domates, biber , patlıcan, kabak, karpuz, kavun ve salatalık gibi dağıtmış olduğu fidelerden alarak bahçeye diktik. Kendi bildiğim kadar bakımlarını yapmaya çalıştım. Fakat ürünlerin yetiştirmek için daha fazla bilgimiz olması gerektiğini düşünerek belediyemizden destek istedik. Bahçemize gelen ziraat mühendisleri hem yetiştirdiğimiz ürünleri inceledi hem de neler yapmamız gerektiği, ürünlerin ne kadar sulamaya ihtiyaç duyduğu ve ilaçlama gibi konularda bilgiler verdiler. Mesela domateslerin kurtlanmaması için 1 litre suya yedi kaşık arap sabunu koyarak sıkmamız gerektiğini onlardan öğrendik. Çok mutlu oldum. Hem fideyi verdiler hem de nasıl yetiştireceğimiz bahçemize gelerek anlattılar Bornova Belediyesi’ne çok teşekkür ederim."

-Muharrem Çopur (Eğridere Mahallesi): "Bornova Belediyemizin tarımsal alanda düzenlediği eğitimlere katıldık. Onların dağıttığı sebze ve fidan dağıtımlarından yararlanarak bahçemizi dikim yaptık. Daha önce de domates, biber ve patlıcan yetiştiriciliği yapıyorduk. Fakat bu konuda bilmediğimiz şeyler vardı. Gittiğimiz eğitimlerde bu eksiklerimizi tamamladık. Bugün de belediyemizden gelen arkadaşlarımız ve mühendisimiz bahçemizdeki ürünleri kontrol etti. Hastalıklar ve bakımlarıyla ilgili bilgiler verdi. Bize destek olan, eğitimler düzenleyerek bilgirendiren ve ürünlerimizi yetiştirme aşamasında da yanımızda olan herkese teşekkür ederiz."

"ÜRETİCİLERİ BİLGİLENDİRİYORUZ"

Bornova Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Anıl Ayvaz, yürüttükleri çalışamalar ile ilgili, "Bornova Belediyesi olarak yerel üreticilerimizin bilgi düzeylerini arttırmak, sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmalarını sağlamak amacıyla eğitimler düzenliyoruz. Bunun bir ayağı olarakta talep eden çiftçilerimizin yerlerine gelerek denetimde bulunuyor ve onlara yol gösteriyoruz. Bitki koruma, sulama, gübreleme ve budama gibi konularda bilgilendirmeler yapıyoruz" diye konuştu.

Doğal tarımın öneminin her geçen gün arttığını vurgulayan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ise “Kurduğumuz atalık tohum bahçemizden elde ettiğimiz tohumları, bu tohumlardan yetiştirdiğimiz fidan ve fideleri ücretsiz olarak Bornovalılara dağıtarak doğal tarım yapma imkanı sunuyoruz. Tüketiciyi doğal ve sağlıklıürünlerle buluşturmak adına gerçekleştidiğimiz çalışmalarda yerinde incelemeler yaparak üreticimizin bahçe ve arazilerine giderek hem bilmedikleri konularda da bilgilendirmelerde bulunuyor hem de yetiştirme tekniklerini denetliyoruz” dedi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı