Bornova'da Üniversiteye Hazırlanan Gençlere Gönüllü Eğitim

Bornova'da Üniversiteye Hazırlanan Gençlere Gönüllü Eğitim

İzmir Bornova Belediyesi ve Türkiye’nin en köklüüniversitelerden ODTÜ’nün Ege Mezunları Derneği, üniversiteye hazırlanan gençler için önemli bir projeyi hayata geçirdi. 30 ODTÜöğrencisinin gönüllü olduğu programla lisede okuyan ve üniversiteye hazırlanan 160 öğrenciye eğitim verilecek.

İzmir Bornova Belediyesi ve Türkiye’nin en köklü üniversitelerden ODTÜ’nün Ege Mezunları Derneği, üniversiteye hazırlanan gençler için önemli bir projeyi hayata geçirdi. 30 ODTÜ öğrencisinin gönüllü olduğu programla lisede okuyan ve üniversiteye hazırlanan 160 öğrenciye eğitim verilecek.

ODTÜ Ege Mezunları Derneği’nin İzmir Yaz Okulu Bornova Belediyesi’nin desteğiyle BELGEM’in (Bornova Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi) Çamdibi’deki ana hizmet binasında açıldı. Üniversiteye hazırlanan gençlere çeşitli meslekleri ve ODTÜ’yü tanıtmayı amaçlayan programın ilk etabına 40 öğrenci katıldı. ODTÜ’de eğitim gören 30 öğrencinin gönüllü olarak yer aldığı proje kapsamında lisede okuyan ve üniversite sınavına girmiş toplam 160 lise öğrencisi programa katılacak.

BAŞKAN İDUĞ'A TEŞEKKÜR

ODTÜ Ege Mezunları Derneği’nin BaşkanıÖzgür Topaç, “Öğrencilerimiz ile üniversiteye hazırlanan Bornovalı gençleri abi-abla-kardeş ilişkisi içinde buluşturmayı hedefledik. Öncelikli amacımız lise öğrencilerine doğru mesleği seçme konusunde destek vermek ve ODTÜ’lü bakış açısıyla hayata daha geniş bir perspektiften bakmaklarını sağlamak. Bornova Belediyesi’ne ve Başkan Mustafa İduğ’a bu özel projeye destek verdiği için çok teşekkkür ediyoruz” dedi.

GENÇLERİN İLGİSİ BÜYÜK

Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Gonca Eti de, mühendisliklerden iktisada, psikolojiden tarihe pek çok farklı bölümlerinden ODTÜ’lü öğrencinin projede görev aldığını belirterek,“Burada farklı bakış açılarıyla lise öğrencilerine mesleklerine ilişkin bilgiler verip bir ufuk açmaya çalışıyorlar. Tercih noktasında neler yapmaları geretiğini anlatıyorlar. Gençlerin ilgisi çok iyi. Oldukça meraklılar. Yaşları da birbirine yakın olduğu için daha verimli geçiyor” diye konuştu.

Yaz okulunun çok verimliği geçtiğini ifade lise öğrencileri kendilerine bu imkanı sunan ODTÜ Ege Mezunları Derneği ve Bornova Belediyesi’ne teşekkür etti.

ULUSAL AJANS ONAYLI ÇALIŞMA

2022 yılı daha yeşil, daha kapsayıcı ve dijital bir gelecek inşa etmek hedefiyle Avrupa “Avrupa Gençlik Yılı” olarak kutlanıyor. Avrupa Gençlik Yılı, ülkemizde Türkiye Ulusal Ajansı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın ortak koordinasyonuyla gerçekleşiyor. Bornova Belediyesi çatısı altında gerçekleşen bu faaliyet de Avrupa Gençlik Yılı etkinkiği olarak Ulusal Ajans tarafından onaylanmış bir proje olarak dikkat çekiyor.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı