Büyük Zafer’in 100. Yılı Başkentte Coşkuyla Kutlanıyor

Büyük Zafer’in 100. Yılı Başkentte Coşkuyla Kutlanıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında, çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.

Günler öncesinden Zeynep Bastık ile başlayan “Zafer Haftası” etkinlikleri; "Kuvayi Milliye Destanı" ile devam ederken, Ankara Kent Orkestrası, Mehteran ve FOMGET’in çeşitli parklarda sergilediği gösteriler de ilgi görüyor. Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde (AŞTİ) Büyük Taaruz’un anlatıldığı bir fotoğraf sergisi düzenlenirken; başkentin dört bir yanı Türk Bayraklarıyla donatıldı. Büyükşehir Belediyesi, kentin birçok noktasında da “Beraberinde yüzlerce zafer getiren 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun” yazılı afişlerle yurttaşın bayramını kutladı.

YAVAŞ’TAN VİDEOLU DAVET

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla sosyal medya hesaplarıüzerinden videolu bir paylaşımda bulunan ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Büyük zaferler, zafere inananlarla büyür. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Anadolu’yu tekrar vatan yapan kurtuluş kahramanlarımızı rahmetle anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun” derken; yaptığı başka bir videolu paylaşımla da Ankaralıları bu akşam Gençlik Parkı’nda düzenlenecek Athena konserine davet etti.

'KUVAYİ MİLLİYE DESTANI" SAHNELENDİ

Etkinlikler kapsamında; Zeynep Bastık, Koray Avcı ve Melike Şahin’i başkentin parklarında ağırlayan ABB, Nazım Hikmet Ran’ın ölümsüz eseri “Kuvayi Milliye Destanı”nı sahneye taşıdı. Eser, “rock oratoryo” tarzında Şef Kemal Günüç yönetimindeki Kent Orkestrası ile Dilara Keyf Günüç, Levent Kol, Yunus Emre Özorhon ve Nihan İnan Özbayrak tarafından seslendirildi. Başkentlilerin ilgiyle izlediği konserde kum sanatı ve kaligrafi sanatçısı Oğuz Kızıklı da sahnedeki ekrana yansıtılan gösterisiyle orkestraya eşlik etti. Vedat Dalokay Parkı’nda düzenlenen programa katılan yurttaşlar, memnuniyetlerini şu sözlerle dile getirdi:

Umutcan Sarıkaya: Vedat Dalokay Parkı’nı Mansur Yavaş daha efektif kullanıyor. Çok güzel etkinlikler oluyor. Daha güzel zaman geçiriyoruz. Böyle önemli günlerde de güzel etkinlikler yapılıyor. İyi ki yapıyor.

Barış Yıldırım: Büyükşehir Belediyesi’nin bu tür etkinlikler yapması gerçekten çok güzel. Bu tür etkinliklere muhtaç bir toplumuz. Gençler açısından çok iyi oluyor. ‘Kuvayi Milliye Destanı’ defalarca okuduğum bir eserdir. Şimdi orkestradan dinleyeceğim. Heyecanla geldik. Devamını bekliyoruz.

Nil Yıldırım: Etkinliklerin böyle devam etmesini çok istiyoruz. Çok eğleniyoruz. Bizim açımızdan hoş, keyifli bir yaz geçiriyoruz.”

"Zafer Haftası" etkinlikleri bu akşam düzenlenecek Athena konserinin ardından sona erecek.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı