Çerkezköy’de 100. Yıl Coşkusu

Çerkezköy’de 100. Yıl Coşkusu

Çerkezköy Belediyesi tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen ve 3 gün süren Kültür ve Sanat Festivali, renkli görüntülere ev sahipliği yaptı. Festivalin son günü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda sahne alan Sertab Erener, unutulmaz şarkıları ile Zafer Bayramı'nın 100. yıl coşkusuna ortak oldu.

Çerkezköy Belediyesi tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen ve 3 gün süren Kültür ve Sanat Festivali, renkli görüntülere ev sahipliği yaptı. Festivalin son günü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda sahne alan Sertab Erener, unutulmaz şarkıları ile Zafer Bayramı'nın 100. yıl coşkusuna ortak oldu.

Çerkezköy Belediyesi tarafından 26-30 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenlenen 4. Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Bisiklet Şenliği, Uçurtma Şenliği, Toplu Sünnet Şöleni, Zumba etkinliği ve Streetball Turnuvası düzenlendi. Festivalde ayrıca 29 Ağustos Pazartesi günü Yüzyüzeyken Konuşuruz, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ise ünlü sanatçı Sertab Erener sahne aldı.

BÜYÜK ZAFER YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile yenilenen Cumhuriyet Meydanı’nda saat 20.30’da toplanan Çerkezköy halkı, ellerinde meşaleler ve bayraklarla Kentpark’a kadar marşlar söyleyerek Büyük Zafer Yürüyüşü’nü gerçekleştirdi.

"100 YIL EVVELKİ GİBİ"

Büyük Zafer Yürüyüşü’ne katılan kortejin Kentpark’ta yerini almasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı hep bir ağızdan söylendi. 30 Ağustos ile ilgili kutlama filminin gösterilmesinin ardından kürsüye çıkan Belediye Başkanı Vahap Akay, konuşmasına, “Cumhuriyet Meydanı’nda toplandık bu akşam. Kadın, erkek, genç, yaşlı. Hep beraber açtık ay yıldızlı bayrakları, verdik ateşe meşaleleri. 100 yıl evvel bu akşam yan yana Kuva-yi Milliye ateşini yakan atalarımız gibi” diyerek başladı.

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU YAPTI

Birlik ve beraberlik vurgusu yapan Başkan Akay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yan yana geldik bu meydana, kol kola girdik, omuz omuza verdik. Aynı yollardan aynı meydandan yürüdük de geldik. 100 yıl evvel yan yana çarpıştık. Yan yana öldük aynı meydanlarda. Kol kola yürüdük bu akşam. 100 yıl evvel kol kola can verdik biz bu topraklarda. 1000 yıldır bizim bu topraklar. Beraber büyüyen, beraber üreten, bu toprakların çocuklarıyız biz. Memleketin 7 coğrafyasında doğduk biz. Ayrı renklerden, ayrışehirlerden harmanlanmış bu toprakların çocuklarıyız biz.”

"TÜRK MİLLETİ’NİN EVLATLARIYIZ BİZ"

100 yıl evvel siperlere bizim analarımız cephane taşıdı. Aynı cephede beraber savaştık biz. Kadını, erkeği, genci, yaşlısı omuz omuza kazandık biz. Biz yaktık bağımsızlık ateşini. Ayrısı gayrısı olmayan, yan yana yürüyen, savaşan bu toprakların çocuklarıyız biz. 100 yıllık bu büyük zaferi birlikte kazanan Büyük Türk Milleti’nin evlatlarıyız biz. Ve bizler; bu toprakların çocukları, kazandıklarımıza sıkı sıkı sarılacağız, asla bırakmayacağız. Devraldığımız manevi mirasa sahip çıkacağız. Özgürlük ve bağımsızlık karakterimizdir. Asla taviz vermeyeceğiz. Bize miras kalan bu şanlı tarihe asla toz kondurmayacağız. Bu mirası içine sindiremeyen, el uzatmaya çalışan ahmaklar; biz buradayız, bu mirasın sonsuza dek bekçisiyiz.

"NE ÇİLELER ÇEKİLDİ BU VATAN İÇİN"

Bizler, kaderini kendi çizen, bu toprakların çocuklarıyız biz. Ne çileler çekildi bu vatan için. Ne evlatlar canlarını, ne analar yüreklerini yaktı bu topraklar için. Ay yıldızlı bir miras bu, 100 yıl evvel devraldık. Biz bu mirası Yunana ilk kurşunu atan direnişin sembolü Hasan Tahsin’den devraldık. Çiğiltepe için canına kıyan Albay Reşat’tan devraldık. Biz bu mirası bu vatanın her karış toprağı için gökleri koruyan kahramanlardan, Hür Kuş Vecihi’den devraldık.

"BU MİRASI EMPERYALİZMİ VE YAMAKLARINI DİZE GETİREREK DEVRALDIK"

Biz bu mirası süvari birliği ile dörtnala zafere koşan kahramanlardan, Süvari Birliği Komutanı Fahrettin Altay’dan devraldık. Biz bu mirası siperden sipere ölüme koşan, son nefesine kadar ay yıldızlı bayrağı bırakmayan kahraman Mehmetçik’ten devraldık. Biz bu mirası dünyanın en meşru, en haklı, en ahlaklı, en kutsal savaşında emperyalizmi ve yamaklarını dize getirerek devraldık. İşte bu yüzden korkmuyoruz bu akşam. 100 yıl evvelki gibi kararlıyız, 100 yıl evvel ki gibi cesuruz bu akşam…

"BU MİRASA DİL UZATAN AHMAKLARIN KARŞISINDAYIZ"

İşte bu yüzden bu mirasa dil uzatan ahmakların dimdik karşısındayız bu akşam. Bizler bu vatanın aydınlık gençleri, bu bayrağın yılmaz taşıyıcıları, bu kahramanların torunları. Tarih bilmeyene tarih, haddini bilmeyene haddini bildireceğiz bu akşam. Bizler, bu toprakların çocukları, Biliyoruz her şeyin bir sebebi var. Şanlı tarihimizin altın sayfalarının bir sebebi var. Aydınlık yarınlara olan inancımızın bir sebebi var.

"O BAKIŞIN İZİNDE YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

İşte o bakış bunların sebebi. Bir bakış değiştirdi her şeyi. Bir bakış tarihi, bir bakış geleceği değiştirdi. Bir bakış istikbale inanan, karanlığı aydınlatan o bakış. Her şeye rağmen zafere inanan, yedi düvele meydan okuyan o bakış. İşte bizim sebebimiz. Biz, o bakışın peşinde, o bakışın izinde 1000 yıl yürümeye devam edeceğiz.

"ZAFER BAYRIMIMIZ KUTLU OLSUN"

Bizler, Anadolu’nun dört bir yanından gelerek 100 yıl evvel bizi bağımsızlık özlemiyle buluşturan, bu toprakları zincirlerinden kurtaran, gözleri çakmak çakmak ateş saçan, 100 yıl evvel yolumuzu 1000 yıl aydınlatan, simsiyah bulutları masmavi gökyüzü ile buluşturan, büyük zaferin başkahramanı, sevdamız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüze hasretle, minnetle şükranla Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

SERTAB ERENER’DEN UNUTULMAZ PERFORMANS

Belediye Başkanı Vahap Akay’ın konuşmasının ardından Sertab Erener sahneye çıkarak, şarkılarınıÇerkezköy halkı için seslendirdi. Sahne performansı ve yorumuyla zafer coşkusunu doruğa çıkaran sanatçının seslendirdiği şarkılara, Çerkezköylüler de konser boyunca eşlik etti.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı