Çukurova Belediye Başkanı Çetin: Cemevleri Alevilerin İbadethanesidir

Çukurova Belediye Başkanı Çetin: Cemevleri Alevilerin İbadethanesidir

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi’nin düzenlediği aşure etkinliğine katıldı. Çetin, “Ne kadar inkar edilirse edilsin, cemevleri Alevilerin ibadethanesidir. Bunu başkalarının tarif etmesine gerek yoktur. Aleviler kendini tarif etmekten aciz mi ki Alevilik hakkında hiçbir fikri olmayanlar Aleviliği tarif etmeye kalkışıyor. Bu, tamamen işgüzarlıktır. Aleviler kendini bilir, kendini de tarif edebilir. Alevilikle ilgili konular Alevilere bırakılmalı, bu kon

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi’nin düzenlediği aşure etkinliğine katıldı. Çetin, “Ne kadar inkar edilirse edilsin, cemevleri Alevilerin ibadethanesidir. Bunu başkalarının tarif etmesine gerek yoktur. Aleviler kendini tarif etmekten aciz mi ki Alevilik hakkında hiçbir fikri olmayanlar Aleviliği tarif etmeye kalkışıyor. Bu, tamamen işgüzarlıktır. Aleviler kendini bilir, kendini de tarif edebilir. Alevilikle ilgili konular Alevilere bırakılmalı, bu konuda Diyanet de dahil kimse ahkam kesmemelidir” dedi.

Çukurova Belediye BaşkanıÇetin, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi’nin düzenlediği aşure etkinliğine katıldı. Yüzüncüyıl Cemevi’nde düzenlenen etkinlikte aşure pişirildi, deyişler söylenerek semah dönüldü.

Ali Güzel Dede’nin aşure duasını okumasının ardından konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şube Başkanı Saim Yılmaz, “Aşuremizi dostluk, kardeşlik, barış için kaynattık. Aşuremizi tüm insanlar için kaynattık. Aşuremizi haktan, emekten, barıştan, özgürlükten yana olanlar için kaynattık” dedi.

ÇETİN: YAŞANAN TÜM ACILARI HÂLÂ YÜREKLERİMİZDE HİSSEDİYORUZ

Soner Çetin ise şöyle konuştu:

“Aşure birliğin, beraberliğin, kardeşliğin sembolüdür. Kazana giren her şey bir arada durur, birbirini tamamlar ama hiçbiri kendi özelliğini yitirmez. Biz de Türkiye’deki 84 milyon insan, tüm farklılıklarımızla, bir arada kardeşçe, barış içinde yaşayacağız. Bu birliğin, beraberliğin kuşkusuz çimentosu da Alevi canlarımızdır. Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin ‘İncinsen de incitme’ öğretisini benimseyen Aleviler, bu topraklarda hem geçmişte hem de yakın tarihimizde çok büyük acılar yaşamışlar, egemenler tarafından her fırsatta incitilmişler ama asla incitmemişlerdir. Tarih boyunca Kuyucu Murat Paşalardan, Ebu Suudlardan ve nicelerinden zulüm gören, katliamlara uğrayan Alevi canlarımız, yakın tarihimizde de Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarıyla en büyük acılara katlanmak zorunda bırakılmıştır. Yaşanan tüm acıları hepimiz hâlâ yüreklerimizde hissediyoruz.

“ALEVİLERİN TEMEL SORUNLARI BUGÜN HÂLÂ ÇÖZÜLMEMİŞ, BELKİ DE ÇÖZÜLMEK İSTENMEMİŞTİR”

Üzerinden yüzyıllar da geçse ve bazıön yargılar yıkılsa Alevilerin temel sorunları bugün hâlâ çözülmemiş, çözülememiş belki de çözülmek istenmemiştir. Bugün hâlâ gücü elinde bulunduran siyasilerden destek alan bir kısım gerici mihraklar toplumda ayrışmayı körüklemek için Alevilerle ilgili iftiralara ve yalanlara sarılmakta, birlik beraberliğimizin temeline dinamit koymaya çalışmaktadır. Her fırsatta yalanlarıyla Alevileri tahrik etmeye, çatışmanın içine çekmeye çalışan bu mihrakların oyununa elbette ki daha önce olduğu gibi Alevi canlarımız gelmemektedir. Aleviler, toplumsal düzen konusunda çok duyarlıdır. Bunu tüm tahrik ve kötü niyetli girişim karşısında göstermişlerdir. Bu olumlu tavır karşısında yapılması gereken, Alevilerin taleplerini dikkate almak ve çözüm üretme noktasında ciddi adımlar atmaktır.

“ALEVİLİKLE İLGİLİ KONULAR ALEVİLERE BIRAKILMALI, DİYANET DE DAHİL KİMSE AHKAM KESMEMELİ”

Ne kadar inkar edilirse edilsin, cemevleri Alevilerin ibadethanesidir. Bunu başkalarının tarif etmesine gerek yoktur. Aleviler kendini tarif etmekten aciz mi ki Alevilik hakkında hiçbir fikri olmayanlar Aleviliği tarif etmeye kalkışıyor. Bu, tamamen işgüzarlıktır. Aleviler kendini bilir, kendini de tarif edebilir. Alevilikle ilgili konular Alevilere bırakılmalı, bu konuda Diyanet de dahil kimse ahkam kesmemelidir.”

SONER ÇETİN’E ÇİÇEK VERİLDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de konuşmalarında Alevilerin yıllardır çözülmeyen sorunlarına dikkat çektiler. Konuşmalardan sonra Geçmez ve Yılmaz, vakfa hizmetlerinden dolayıÇukurova Belediye BaşkanıÇetin’e çiçek verdiler.

Etkinliğe, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ve Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir de katıldı. Konuşmaların ardından aşure etkinliği Ender Balkır konseri ile devam etti.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı