Döşemealtı Belediye Başkanı Genç, Antalyalı Gazetecilerle Buluştu

Döşemealtı Belediye Başkanı Genç, Antalyalı Gazetecilerle Buluştu

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç Antalyalı gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelerek, ilçedeki çalışmalar ve yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç Antalyalı gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelerek, ilçedeki çalışmalar ve yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Bölgede sadece Antalya'da değil, Türkiye'nin birçok yerinde Döşemealtı'nın yatırım ve yeni yaşam alanı olduğunu tescillemiş olduklarını belirten Başkan Genç, bölgenin rant değerinin katlanarak büyüdüğünü ve hızla geliştiğini söyledi. Türkiye’de en çok ruhsat veren, inşaat ve yapılaşmayla birlikte en fazla göç alan üçüncü ilçe olduklarını kaydeden Genç, ilçedeki çalışmalar ve yatırımlar hakkında değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında, “Bir kentin temel ihtiyacı olan atölye, fabrika, cadde, kent meydanı, hastane, pazar yeri, kreş ve gençlik merkeziyle, farklı spor alanlarıyla ilçemizin hemen hemen üst yapısal anlamda bütün temel projelerini hayata geçirdik” dedi. Genç şöyle konuştu:

“SATIŞ VAR AMA BELEDİYE PAYI YOK”

“Hazine satışlarından elde edilen kaynağın yüzde 40'ı belediyelere, yüzde 10'u büyükşehirlere aktarılıyordu. Fakat son zamanlarda bunu çok net yaşıyoruz. Döşemealtı'nda sadece iki ay içerisinde hazine, özelleştirme üzerinden satış yaptı. Biri 150 milyon liralık, diğeri 142 milyon civarında. Yani iki ayda 300 milyon lira civarında satış yapıldı. Satış var ama belediye payı yok.

Normalde mülkiyet hazinenindir ama 2019-2020 yılında bunlar özelleştirmeye, Varlık Fonu'na veya Toplu Konut İdaresi'ne aktarılarak bunun üzerinden satış yapılmaya başlandı. Bu, CHP'li belediyelerin aslında yasal olan kaynaklarını maalesef sıfıra indiriyor. Çünkü iki ayda yapılan 300 milyon liralık satışın 100 milyonu Döşemealtı Belediyesi'ne besin kaynağı olarak girecekti.

“CİDDİ BİR ADALETSİZLİK VAR”

Yerel Yönetim Yasası ve İller Bankası dağılımıçok adaletsiz. Çünkü tek barometresi var, o da nüfus. Aslında bunun içerisinde yüzölçümü genişliği, gelişmişlik endeksi, planlı altyapı parametreleri de pay dağılım noktasına girmeli. Metropol nüfusu 200 bin ve üzeri olan belediyeler İller Bankası payı sadece nüfus endeksli olduğu için personel ve yatırım gibi giderleri İller Bankası payıyla karşılayabiliyor. Fakat bizim gibi 200 bin ve daha aşağısı olan belediyelerde ise personel maaşlarının 3'te 1'i kadar pay geliyor. Çok ciddi bir adaletsizlik var. Bunun düzeltilmesi gerekiyor."

Kaynak: ANKA Haber Ajansı