Esenyurt Kardeş Kültürler Festivali’nin Tanıtım Lansmanı Yapıldı

Esenyurt Kardeş Kültürler Festivali’nin Tanıtım Lansmanı Yapıldı

Esenyurt Belediyesi’nin il dernekleriyle birlikte düzenleyeceği Kardeş Kültürler Festivali’nin tanıtım lansmanı yapıldı. 08-17 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşecek festivale tüm vatandaşları davet eden Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, “Herkesin kendini özgürce ifade edebileceği bir festival göreceğiz. Festivalimiz iyiliklere, güzelliklere, birlik ve beraberlik içerisinde yaşama duygularımıza örnek olacak” dedi.

Esenyurt Belediyesi’nin il dernekleriyle birlikte düzenleyeceği Kardeş Kültürler Festivali’nin tanıtım lansmanı yapıldı. 08-17 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşecek festivale tüm vatandaşları davet eden Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, “Herkesin kendini özgürce ifade edebileceği bir festival göreceğiz. Festivalimiz iyiliklere, güzelliklere, birlik ve beraberlik içerisinde yaşama duygularımıza örnek olacak” dedi.

Esenyurt’ta ilk kez gerçekleşecek Kardeş Kültürler Festivali’nin tanıtım lansmanı, Esenyurt Nikah Sarayı’nda yapıldı.

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Esenyurt İl Dernekleri Başkanı Orhan Onur, Esenyurt Belediyesi CHP meclis üyeleri, başkan yardımcıları, siyasi partilerin ilçe başkanları, muhtarlar, STK ve dernek temsilcilerinin katıldığı kahvaltılı tanıtım programında, Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda 10 gün boyunca devam edecek olan festivalin içeriğiyle ilgili sunum yapıldı.

Programda konuşan Başkan Bozkurt, “Herkesin kendini özgürce ifade edebileceği bir festival göreceğiz. İçerik olarak en nitelikli festivallerden bir tanesi. Ben öncelikle emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Güzel bir başlangıç yaptık. Şimdi bunu doldurmak bizlerin sorumluluğunda” dedi.

“EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Festivalin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Bozkurt, “Sizden ricam, bu festival sürecinde birlik beraberlikten rahatsız olup sorun çıkarmak isteyenler olabilir ya da biri sorumsuz davranabilir, lütfen onlara sahip çıkın. Buna sahip çıkmak ülkenin geleceğine, birlik ve beraberliğimize sahip çıkmaktır. Birbirimizi anladığımızda ne kadar zengin bir coğrafyada oturduğumuzu görmüşü oluruz. Kafkasya’ya bakın, Asya’ya bakın, Avrupa’ya bakın, çoğunun iki üç çalgısı vardır ama telli çalgılarda bir tane sazı bile çalmanın iki üç hali var. O kadar zenginlik var ki aslında bu çok sesliliğin ahengiyle hareket edersek, buraya gelen insanların bir arada yaşama duygusunun ne kadar derin olduğunu da görmüş oluruz” diye konuştu.

UGANDA GÜZELLİK YARIŞMASI YAPILACAK

Festivalde Uganda Güzellik Yarışması yapılacağını da belirten Başkan Bozkurt, şunları ekledi:

“Pandemi sürecinde Esenyurt’un aleyhine o kadar çok şey söylenmeye çalışıldı ki Uganda Güzellik Yarışması da kötü bir şeymiş gibi anlatıldı. Biz de dedik ki gizli saklı yapmasınlar. Esenyurt Meydanı’nda yapsınlar. Tabii ki herkes kendi vatanında mutludur ama maalesef kurulmak istenen yeni dünya düzeni insanları evlerinden, vatanlarından uzaklaştırdılar. Bizim hedefimiz, onları evlerine huzurla, mutlulukla göndermektir. Burada kalanların da kendilerini ifade etmelerine olanak sağlamalıyız.”

“ESENYURT BİR KÜLTÜR VE KARDEŞLİK KENTİ”

Esenyurt’un bir kültür ve kardeşlik kenti olduğunu tüm Türkiye’ye göstermek istediklerini belirten Esenyurt İl Dernekleri Başkanı Orhan Onur, “Esenyurt’ta Kardeşlik Festivali düzenliyoruz. Bu konuda Sayın Kaymakamımıza, Sayın Belediye Başkanımıza ve tüm dernek başkanı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çok yardımcı oldular. Bundan sonra hep beraber kardeşçe, güzel bir şekilde şenlik içerisinde Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda festivalimizi gerçekleştireceğiz. Bu konuda bütün Esenyurt halkının desteğini istiyoruz. Esenyurt halkıyla orada kardeşçe buluşalım ve güzel bir Esenyurt’u Türkiye’ye gösterelim” dedi.

“FESTİVALE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Festivale tüm kurum ve kuruluşların sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Esenyurt Kent Konseyi Başkanı Mehmet Hanifi Kaya, şöyle konuştu:

“Esenyurt Kardeş Kültürler festivalini düzenlediği için başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Yaşanılır bir kent için kültür ve sanat önemlidir. Esenyurt Belediyesi de son 1 yılda yoğun bir şekilde festivaller yapmaya başladı. Esenyurt gibi bir ilçenin böyle etkinliklere çok ihtiyacı var. Esenyurt bir kardeşlik ve dostluk kenti. Bu yüzden yapılacak festivale tüm kurum ve kuruluşlarımızla sahip çıkmamız gerekiyor.”

“40 İLİN STANDI YER ALACAK”

Esenyurt Belediyesi’nin il dernekleriyle birlikte 08-17 Ekim 2022 tarihleri arasında düzenleyeceği etkinlik, 40 ilin katılımıyla gerçekleştirilecek. Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda 10 gün boyunca devam edecek etkinlikte her gün bir bölgenin tanıtımı yapılarak o bölgeye özgü sanatçılar konser verecek. Geleneksel el sanatları stantları, kıyafet kültürü, yemek kültürü, yörelerin zanaatlarının gösterileceği zanaat sokağı, halk oyunları, halk âşıkları, mahalli sanatçılar, yöre ozanları, gelenek ve görenekleri tanıtan programlar, gösteriler ve spor müsabakaları, sohbet programları, yöreleri tanıtan kısa film ve belgesel gösterileri, efsaneler, fıkralar, destanlar ve köy seyirlik gösterilerin yer alacağı festival, 8 Ekim’de Yeni Belediye Meydanı’ndan yapılacak kortej yürüyüşüyle başlayacak.

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLER TANITILACAK

Festivalde çini ve seramik, sepet örme, lüle taşı, kilim dokuma, feretiko bezi dokuma, bıçak ve boynuz tarak yapımı, geleneksel Türk işlemeleri, sıcak cam yapımı ve bakırcılık gibi unutulmaya yüz tutmuş onlarca el emeği ürünün yapımının gösterileceği alanlar yer alacak. Yöresel kültürlerin tanıtılacağı festival alanına her ilin görselleriyle süslenen stantlar kurularak her gün birkaç ilin de tanıtımı yapılacak.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı