Food Fest Antalya Gastronomi Festivali'nde ‘zeytin Hasadı’

Food Fest Antalya Gastronomi Festivali'nde ‘zeytin Hasadı’

I. Uluslararası Food Fest Antalya’nın ikinci günü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de katılımıyla Antalya’nın 15 coğrafi ürününden biri olan ‘Tavşan Yüreği Zeytini’nin hasat etkinliği ile başladı. Başkan Böcek, dünyaca ünlüşefler Rene Frank ve Jaime David Rodriguez ile birlikte zeytin topladı. Başkan Böcek, “Her ne olursa olsun her bir zeytin ağacımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

I. Uluslararası Food Fest Antalya’nın ikinci günü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de katılımıyla Antalya’nın 15 coğrafi ürününden biri olan ‘Tavşan Yüreği Zeytini’nin hasat etkinliği ile başladı. Başkan Böcek, dünyaca ünlü şefler Rene Frank ve Jaime David Rodriguez ile birlikte zeytin topladı. Başkan Böcek, “Her ne olursa olsun her bir zeytin ağacımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali, dolu dolu programlarla sürüyor. Festivalin ikinci günü Antalya’nın coğrafi işaretli ürünlerinden ‘Tavşan Yüreği Zeytini’nin hasadı ile başladı. Hasat öncesi Başkan Muhittin Böcek ve ünlü şefler Rene Frank ve Jaime David Rodriguez, Antalya Zeytin Park içinde kurulan sunum alanında Tavşan Yüreği zeytinyağının ve zeytinin tadına baktı. Şeflerden tam not alan zeytinyağı, gazetecilere ve konuklara ikram edildi. Zeytin hasadına, Başkan Böcek ile birlikte, ünlü şefler, gazeteciler, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Antalya Ticaret Borsası yetkilileri, Daire başkanları katıldı.

ZEYTİN SAĞLIGIN VE ŞİFANIN KAYNAĞI

'Tavşan Yüreği Zeytini" hasadında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yerli ve yabancı birçok konuğun ve halkın gösterdiği yoğun ilgi ve katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Festivalin ikinci gün etkinliğini Zeytinpark’tan başlattıklarına dikkat çeken Başkan Muhittin Böcek, zeytinin sofraların vazgeçilmezi, sağlığın ve şifanın kaynağı olduğunu söyledi.

Böcek, “Zeytin, tarih boyunca barışın ve birlikteliğin simgesidir. Dört mevsim yaprak dökmeyen her zamanki yeşilliğiyle umudun timsalidir. Yetiştiriciliği milattan önce dört binli yıllara dayanan zeytin, tarihin en büyük tanıklarındandır. Asırlarca süren ömrü ve köklerinden tekrar doğan zeytin “ölümsüz ağaç” kabul edilmiştir. Bazı dönem devletlerin kanunlarında, kesilmesi halinde idamla cezalandırılacak kadar kıymet verilmiştir. Kuran-ı Kerim’de, İncil’de, Tevrat’ta ve çeşitli mitolojilerde sıkça yer verilen zeytin; kutsallığın, bereketin, bilgeliğin simgesi olmuştur” dedi.

"HER BİR AĞACA SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Başkan Böcek, zeytinin binlerce yıllık değerinin bugünlerde göz ardı edildiğine dikkat çekerek, “Günümüzde zeytinin kömüre, madene veya ranta tercih edilmesini anlamak mümkün değildir. Biz her ne olursa olsun bulunduğumuz Zeytinpark’a da sahip çıktığımız gibi her bir zeytin ağacımıza, tüm doğal değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

KENTİMİZİN EN ÖNEMLİ KARBON YATAĞI

Zeytinpark’taki her bir ağaca son derece önem verdiklerini söyleyen Böcek, Zeytinpark ile ilgili bilgi verdi. Böcek, “Zeytinpark, 2630 dönüm ile ülkemizde şehir merkezindeki en büyük yeşil alandır. Dünyada da bu özelliği ile 9. Sırada yer almaktadır. Alan içerisindeki 26.000 ağacın yaklaşık 20 bini zeytin ağacıdır. Ayrıca kentimizin önemli bir karbon yutağıdır. İşte bu nedenle Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak 2021 yılında Antalya Ticaret Borsası ile yaptığımız iş birliği protokolü kapsamında Zeytinparkımıza hayat veriyoruz. Hak ettiği değeri görmesi ve daha iyi korunabilmesi için çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

“BU HASAT ZEYTİNİ CANI PAHASINA KORUYANLAR ADINA”

Konuşmalar ardından bahçeye geçerek, zeytin hasadını başlatan Böcek, “Tüm zeytin üreticilerimiz, çiftçilerimiz adına, tarladan sofraya gastronomi sektörü için emek verenler adına, zeytinin değerini bilen ve canı pahasına koruyan çevre dostlarımız adına bu hasadı yapıyoruz. Hasadımızın hayırlı olmasını, tüm zeytin ve zeytinyağıüreticilerimize emeklerinin karşılığını alacakları bereketli ve bol kazançlı bir sezon diliyorum” diye konuştu.

AKŞAMLAR KONSERLE RENKLENİYOR

Zeytin hasadıyla başlayan ve büyük bir coşkuyla devam eden festivalin ikinci gününde de panel, söyleşi ve workshoplar devam edecek. Luigi Taglienti Joann Artieda, Arda Türkmen, Jenő Rácz, Rui Silvestre, Şeyda Dikmen Öğdük, Mine Ataman, Murat Atay, Ömür Akkor, Nursel Ergin, Beyhan Kadayıfçı, Uğur Volkan Uysal gibi ünlü isimlerin katılacağı workshop ve söyleşilerin ardından akşam sanatçı Işın Karaca’nın konseriyle festival coşkusu doruğa ulaşacak.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı