"il’le De Tarsus" Tanıtım Toplantısı Yapıldı

"il’le De Tarsus" Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan önderliğinde, 21 odanın ve 58 medya kuruluşunun desteğiyle kentin il olması için yaşama geçirilen "İl’le de Tarsus" projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan önderliğinde, 21 odanın ve 58 medya kuruluşunun desteğiyle kentin il olması için yaşama geçirilen "İl’le de Tarsus" projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Oyuncu Meltem Cumbul’un sunumuyla düzenlenen “İl’le de Tarsus” etkinliğinde, hazırlanan projenin web sitesi ve mobil uygulaması tanıtıldı. İçerisinde kentin il olması için hazırlanan imza kampanyasının da bulunduğu uygulama ve site üzerinden Tarsuslu yurttaşların projeye destek verebileceği duyuruldu. Projenin tanıtım toplantısına; siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri, sanatçılar, oda ve dernek başkanları, basın mensupları, muhtarlar, iş insanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Lansmanda konuşan Eski Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, “Bugün Tarsus’un il olması için de siyaset ve görüş ayrılığı gözetmeden bilimsel objektif olarak çalışmalar yaparak sonuca varabiliriz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Tarsus’a yakışır bir başlangıç oluyor. Başaracağız, çok mücadele ettik. Hep birlikte olursak sonuca varırız” diye konuştu.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Işık Kansu, “Cumhuriyet Gazetesi ailesi olarak burada olmaktan çok mutluyuz. Tükenmek bilmeyen gücü çalışkanlığı ve ışıyan bilinciyle çevresine ve memleketine ufuklar açan, ileri görüşlülüğü ile tanıdığım Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Tarsus’u il olma istek kararlığına başarıya ulaştıracaktır” dedi.

Tanıtım toplantısında konuşan Başkan Bozdoğan ise şunları söyledi:

“TARSUS’UN İL OLMASINI HERKES İSTİYOR”

“Tarsus’un Mersin’in bir ilçesi olmaması gerektiğini yalnızca bizler, sizler, bu salondaki destekçilerimiz söylemiyor. Yalnızca 400 bin nüfuslu Tarsuslu hemşerilerimiz, esnaflarımız, eğitimcilerimiz söylemiyor. Yalnızca aydınlarımız, sanatçılarımız, yazarlarımız söylemiyor. Yalnızca odalarımız, derneklerimiz, muhtarlarımız söylemiyor. Tarsus’un il olmasını Asurlular istiyor. Hitit İmparatorluğu istiyor. Roma İmparatorluğu istiyor. Tarsus’un il olmasını zulümden kaçan 7 Uyurlar, kölelikten kurtularak bağımsızlığını kazanan Bilal-i Habeş, Tarsus’u tüm dünyaya tanıtan Saint Paul istiyor. Tarsus’a dağlarımızın eteklerinden bakan yörük annemiz, Tarsus’u her sabah çörek kokularıyla uyandıran Arap teyzemiz, iyi günde kötü günde birbirimize sarıldığımız Kürt kardeşimiz istiyor.

“HEPİNİZİN DESTEĞİYLE TARSUS İL OLACAK”

Bugün Tarsus’un il olmasına yönelik başlattığımız ‘İl’le De Tarsus’ isimli projenin lansmanında, kararlılığımızı ve birlikteliğimizi pekiştirdiğimiz için hepinize şükranlarımı iletiyorum. ‘İl’le De Tarsus’, içinde şehir milliyetçiliği olan, hiçbir il ve lobiye bağlı kalmak istemeden ‘Sadece Tarsus’ diyenlerin içinde bulunduğu büyük bir kampanya. Bu kampanya bugün bu salondan dalga dalga yayılarak, kentimizin hak ettiği tacı alması için durmadan çalışacak, imza kampanyaları başlatacak, diplomasiyi ve bürokrasiyi uyandırarak; istediğini elde etmek için var gücüyle çalışacak ve eminim ki, hepinizin desteğiyle Tarsus il olacak. Hepinizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlarım.”

Kaynak: ANKA Haber Ajansı