İzmit Belediye Başkanı Hürriyet: “pazartesi Gününden İtibaren Yeni Araçlarımız İle Hizmetlerimiz Devam Edecek”

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet: “pazartesi Gününden İtibaren Yeni Araçlarımız İle Hizmetlerimiz Devam Edecek”

Kiralık araçların geri verilmesi süreci ve geçici süre ile kiralanan araçlar hakkında açıklamalarda bulunan İzmit Belediye Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Pazartesi gününden itibaren yeni araçlarımız ile hizmet vermeye devam edeceğiz. Krizi atlattık. Yeni araçlarımız ile hizmetlerimiz devam edecek” dedi.

Kiralık araçların geri verilmesi süreci ve geçici süre ile kiralanan araçlar hakkında açıklamalarda bulunan İzmit Belediye Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Pazartesi gününden itibaren yeni araçlarımız ile hizmet vermeye devam edeceğiz. Krizi atlattık. Yeni araçlarımız ile hizmetlerimiz devam edecek” dedi.
İzmit Belediye Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, kiralık araçların geri verilmesi süreci ile ilgili kamuoyuna açıklamalarda bulundu.
30 Eylül itibari ile sona eren kiralık araç sözleşmesi ve yeni yapılan kiralama sözleşme için değerlendirmelerde bulunan Başkan Hürriyet, şunları söyledi:
“Biz ekibimiz ile birlikte hafta sonu hafta içi demeden sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar çalışmaya devam ediyoruz. Şu anda Modern Hayvan Pazarı’ndayız. Bu gölgede daha önce kiralık araçlarımız vardı. Onları kiralama şirketleri sözleşmeleri bittiği için buradan götürdü.
“HAFTA SONU MESAİ YAPILARAK ÇALIŞILDI”
Bütün İzmitlilerin bildiği gibi hizmet araçlarımızı satın almak için büyük bir mücadele veriyoruz. 2 yıl önce hizmet araçlarımızın bir kısmını satın almıştık. 2 yıl sonrasında geldiğimiz noktada satın alamadığımız araçları satın alma süreçlerini yeniden başlattık. Tabi o süreçte kiralama ihalelerimizin de süreleri bir bir dolmaya başladı. 30 Eylül itibari ile diğer kiralanan araçların kiralama süreleri bitmişti. Müdürlüklerimiz tarafından araçlarımız belli bir bölgeye getirilerek özellikle depolarının boşaltılması, araçların temizlenmesi, benzin istasyonlarından alışverişlerinin kesilmesi taşıt tanıma sistemlerinin iptali gibi birçok işlemleri yaparak hafta sonu dahil mesai yaparak çalıştı.
“ARABALAR FİRMALARIN MALI”
Kiralama şirketleri de bu araçları bulunduğu alandan alıp götürdü. O sürede mağdur olmamak için yaptığımız 3 aylık ihalemizin de biraz zaman alması nedeniyle yeni ihalede yaklaşık 1 hafta gibi küçük bir pürüz yaşadık. Araçsız kalmıştık. Bu alanda araçları sakladınız falan deseler de kiralama böyle bir şey işte. Düşünün elinizde araçlar var ama kiralama süreniz bittiği için araçları hukuki cezalarının olması nedeniyle kullanamıyorsunuz. Sonuçta arabalar firmanın malı. Firmalar da genellikle başka yerlerden kiralıyorlar. Onlarda başka bir yere kira ödediği için bizim o araçlarıücretsiz kullanmamız mümkün değil. Bir haftalık sürede 1-2 gün hizmetlerimizde aksama oldu. Bu konuda vatandaşlardan özür diliyorum.
“ŞAHSİ ARAÇLAR İLE HİZMETLERİ DEVAM ETTİRDİK”
Acil hizmetlerimizi devam ettirdik ama bazı hizmetlerimizi devam ettiremedik. Elimizdeki mevcut araçlarla idare etmeye çalıştık ama ne yazık ki yetişemedik. Çok hızlı bir şekilde ekibimizle toplantı yaparak bu geride kalan süreçte krizi nasıl çözebiliriz diye düşündük. Ekip arkadaşlarımızışahsi araçları ile hizmetleri devam ettirme kararı aldık. Bütün yönetici arkadaşlarımızı, koordinatörlerimizin, ekip arkadaşlarımızın araçlarını aldık. Onların araçları ile sıcak yemek hizmetlerimizi, saha işlerimizi, acil müdahale gerektiren hizmetlerimizi devam ettirdik.
“MUHTEŞEM BİR DESTEK GELDİ”
Bütün ekip arkadaşlarımıza aidiyet duygusundan dolayı teşekkür ediyorum. Bu süreçte de vatandaşlarımız tarafından araçlarımızı verebiliriz diye mesaj yağmuruna tutulduk. Bize muhteşem bir destek geldi. Bundan çok mutlu olduk. Kentimize yardıma hazırız diyen herkese belediyemiz adına teşekkür ediyoruz. Geldiğimiz noktada krizi atlattık. Ufak tefek aksamalar için özür diliyoruz. Perşembe gününden itibaren yeni kiralama sözleşmesini tamamladık. Yeni kiralama sürecini başlattık. Dünden itibaren ise yer teslimini yaptık.
“KRİZİ ATLATTIK”
Burası boş, rahat bir alan olduğu için birçok sevkiyatımızı buradan gerçekleştiriyoruz. Yeni kiralanan araçlarımız dünden itibaren gelmeye başladı. Burada ekiplerimiz araçların şartlarını uygunluğunu belirlemek için muayene kabul komisyonu diye bir ekip kurduk. Şartnamede belirtilen araçlar geldiğinde arkadaşlarımız bunun denetimini yapacaklar. Arkadaşlarımız hafta sonu da fazla mesai yaparak çalışacaklar ve pazartesi gününden itibaren yeni araçlarımız ile hizmet vermeye devam edeceğiz. Halkımız hizmetten mahrum kalmasın diye çalışmalarımıza hızlı bir şekilde devam edeceğiz. Krizi atlattık. Yeni araçlarımız ile hizmetlerimiz devam edecek.
“KARARLILIĞIMIZ DEVAM EDİYOR”
Satın alma süreci için kararlılığımız devam ediyor. Geçen haftadan beri çalmadığımız kapı kalmadı. Öncelikle İller Bankası ardından da kamu bankalarının kapılarınıçaldık. Kurumun lehine olabilecek şekilde çalışmalarımız, görüşmelerimiz devam ediyor. Bize yardımcı olabilecek siyasi kimliklerle de görüşmeler gerçekleştirip onlardan destek istedik. Önümüzdeki hafta İller Bankası’na tekrar bir ziyaret yapacağız. Bakanlık onayı istemeyen 46 milyonu bir an önce almak istiyoruz. Bunun için ciddi bir çabamız var. Ardından araç firmaları ile görüşeceğiz.
“BİR ADIM SONRASINI HESAPLIYORUZ”
A, B ve C planlarını yapıyoruz. Bir adım sonrasını hesaplamaya çalışıyoruz. İnşallah araçlarımızı satın aldığımız gün kiralama garabetinden kurtulacağız. Bu krizleri belediye yaşamasın istiyoruz. Bu belediyenin en az 15 yılına yatırım yapmaya çalışıyoruz. Günümüzü kurtarmak yerine uzun vadeli kamu lehine, milletimizin parasını koruyarak işler yapmaya çalışıyoruz.
“KAMUDA KİRALAMA OLMAMALI”
Uzun vadede 2 yıl önce satın aldığımız iş makinalarımız olmasaydıçöpü bile 2 gün toplayamadığımızı düşünün. Bir gün bile çöpü toplayamamak büyük kriz olurdu. Bu tip kiralama olaylarında firma batabilir, araçlar haciz yapılabilir ya da başka sıkıntılar olabilir. Elinizde araç varken kullanamayabilirdiniz. Kiralamalar kurumu sıkıntıya sokan uygulamalardır. Kamuda kiralama olmamalı. Dolayısı ile hep zarar. Satın alma sürecinin kamu yararına sonuçlandırmak için çalışıyoruz.”

Kaynak: ANKA Haber Ajansı