İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, Üreticiyle Birlikte Buğday Hasadı Yaptı

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, Üreticiyle Birlikte Buğday Hasadı Yaptı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Yerel Buğday Tohumunu Destekleme Projesi kapsamında, ‘nusrat’ cinsi buğday tohumlarının Karaabdülbaki’deki hasadınıüreticiyle birlikte yaptı.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Yerel Buğday Tohumunu Destekleme Projesi kapsamında, ‘nusrat’ cinsi buğday tohumlarının Karaabdülbaki’deki hasadınıüreticiyle birlikte yaptı.

İzmit Belediyesi ve İzmit Ziraat Odası iş birliğiyle yürütülen Yerel Buğday Deneme Projesi kapsamında 438 üreticiye yüzde 90 hibeyle verilen ‘nusrat’ cinsi buğday tohumunun hasadı yapıldı. Karaabdülbaki köyünde yapılan hasada, Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, Karaabdülbaki Muhtarı Hüdayim Yılmaz ve üreticiler katıldı.

Başkan Hürriyet, hasat sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“BU PROJEYE ÇOK EMEK VERDİK”

“İzmit Ziraat Odası ile birlikte yerel buğday tohumu üretimini artırma projemiz vardı. Bu projeye çok emek verdik. Yaklaşık bir yıl boyunca bir deneme çalışması yaptık. Öncelikle beşçeşit buğday tohumunu toprakla buluşturmuştuk. Bu beşçeşit buğday tohumundan hangileri bu kentin havasına, suyuna, toprağına daha uyum sağlayacak diye deneme yaptık.

Yerel üreticimizin daha fazla üretmesi ve üretirken de iyi tarım uygulamalarını yapabilmeleri çok kıymetliydi. Girdi maliyetlerini azaltmamız gerekiyordu. Deneme çalışmalarımız sonrasında alanında uzman ziraat mühendislerimiz sürekli kontrol yaptılar. Hangi tohum çeşidi daha uygun diye çalışıldı. Nusrat tohumunun toprağımıza ve suyumuza çok daha uygun olduğu ortaya çıktı.

“PROJEMİZİN MEYVELERİNİ TOPLAMAYA BAŞLADIK”

Sonrasında da ziraat odamızla beraber buğday üreticisi 450 çiftçimize yüzde 90 hibeyle buğday tohumu desteği verdik. Desteği alan yerli üreticilerimiz yerli tohumu ektiler, şimdi artık hasat zamanı. Projemizin aslında meyvelerini toplamaya başladık. Bu tarlada buğdayın sürümünü gerçekleştirdik. Çiftçimizden aldığımız bilgi, gerçekten nusrat tohumunun diğer cinslere göre daha güzel ürün verdiği yönünde.

“TOPRAĞIN ZENGİNLİĞİNİ DAHA FAZLA KULLANMALIYIZ”

Çiftçimizin daha fazla buğday üretmesini sağladığımız önemli bir proje. Özellikle Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaştan dolayı oluşan gıda krizi ile birlikte aslında buğday üretiminin önemini anladık. Toprağın zenginliğini daha fazla kullanmalıyız. Biz de imkanlarımız ölçüsünde tüm çiftçilerimize destek vermeye devam ediyoruz.

“DAHA ÇOK ÇİFTÇİÜRETSİN İSTİYORUZ”

Yerel buğday tohumu üretimini destekleme projemizin meyvelerini almaktan dolayı mutluyuz. Ziraat odamıza öncülüğü ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Tohumlarımız verimli olsun ve daha çok üretelim. Bir sonraki sene daha çok destek verelim, daha çok çiftçi üretsin istiyoruz.”

İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan ise “İzmit Belediye Başkanımız Sayın Fatma Kaplan Hürriyet’e teşekkür ediyorum. Başkanımızın bu projede gerçekten katkısı ve emeği var. Proje başarılı oldu. Çiftçilerimiz de şu anda aldığıüründen memnun. Allah bereket versin” diye konuştu.

Karaabdülbaki Köyü Muhtarı Hüdayim Yılmaz, “Üreticilerin desteklendiğinde sonucun ne kadar olumlu olduğunu görüyoruz bugün. Tertemiz bir ürün ortaya çıktı. Tüm çiftçilerimize bereketli olur İnşallah. Başkanımıza ve ekibine teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı