Karakılçık Buğdayı Ekmeğiizmir'de Beğenildi

Karakılçık Buğdayı Ekmeğiizmir'de Beğenildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin karakılçık buğdayını kullanarak Halk Ekmek Fabrikası'nda ürettiği ekmeklerin satış rakamı 7 ayda 15 bin adeti aştı. Karakılçık ekmeği doğal, sağlıklı ve besleyici özelliğiyle hem tarladaki üreticiyi hem de tüketiciyi memnun etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin karakılçık buğdayını kullanarak Halk Ekmek Fabrikası'nda ürettiği ekmeklerin satış rakamı 7 ayda 15 bin adeti aştı. Karakılçık ekmeği doğal, sağlıklı ve besleyici özelliğiyle hem tarladaki üreticiyi hem de tüketiciyi memnun etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iki katı fiyata alım garantisi vererek üreticilerden aldığı buğdaylar, Halk Ekmek Fabrikası’nda ekmeğe dönüştü. Geçen aralık ayında satışa sunulan karakılçık ekmeğinin satış adedi 7 aylık sürede 15 bini aştı. Üretici ve tüketicinin de yüzü güldü.

Karakılçık ekmeği tüketen sağlık çalışanı Rüya Mercan şöyle konuştu:

“Karakılçık ekmeğiyle tanışalı yaklaşık dört ay oldu. Kızımıza sağlıklı bir ekmek yedirme düşüncesiyle araştırma yaparken keşfettik. Memnuniyetimiz arttıkça da tavsiye etmeye başladık. Şu an çevremdeki herkes bu ekmeği tüketiyor. Piyasada üretilmiş ekmeklerin birçoğu, genetiği değiştirilmiş buğdaylardan üretiliyor. Genetiği değiştirilmemiş tohumlar çok değerli. Keşke mümkün olsa da hepsi aynı buğdaydan üretilse. Şu an insan sağlığı ikinci plana atılmış durumda. Çocukların da önünde obezite gibi bir tehlike var. Karakılçık ekmeği tokluk hissi açısından da çok değerli bizim için. İçi boş olmadığı için tek bir dilimi bile doyum sağlıyor. Kızım özellikle kokusunu çok seviyor. Sadece tek başına dilim olarak bile yiyor. Çok da kolay ulaşıyorum”

“ÜÇ AYDA ÜÇ KİLO VERDİM"

Halk Ekmek büfelerinden düzenli olarak karakılçık ekmeği alan Müjgan Yolluk, üç aydır bu ekmeği tükettiğini belirerek şunları söyledi:

“Bu ekmeğin daha özlü, daha farklı olduğunu fark ettim. Daha önce un fabrikasında çalışıyordum. Kimya mühendisi arkadaşlar, ağız yoluyla öz alırlardı buğdaylardan. Ben de bu yöntemle ne kadar özlü bir ekmek olduğunu gördüm. Daha sonra internetten araştırdım ve içerisindeki vitaminleri öğrendim. Tiroit hastasıyım ve glütene de duyarlıyım. Üç ay içerisinde çok faydasını gördüm. Hem şişkinliklerim gitti hem de üç ayda üç kilo verdim. Çok mutluyuz ve çevremizdeki herkese de tavsiye ediyoruz. Sonuçta bu, ata buğdayı. Kolay kolay elde edebileceğimiz bir şey değil.”

“BİR AY SONRA BİLE TAZELİĞİNİ KORUYOR"

Günay Türel ise şöyle konuştu:

“Karakılçık tohumu ilk ekildiği an dikkatimi çekti. Bunu nereden bulurum diye araştırdım. Daha sonra Grand Plaza’ya ulaştım. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Ekmek Fabrikası’nda üretimini yaptığını duydum. Kızımın çölyak yatkınlığı var. Bu durum bizi karakılçık ekmeğine ulaşmaya yönlendirdi. Normal ekmek iki gün kaldığında küfleniyor. Büyükşehir’in karakılçık ekmeğinde böyle bir sorun yaşamıyorum. Kızımın bir ay hastane süreci oldu. 28 gün sonra eve geldiğimizde buzdolabındaki ekmeğin ilk günkü tazeliğini koruduğunu fark ettim.”

VİTAMİN, LİF VE PROTEİN DOLU

Karakılçık genetiği değiştirilmemiş bir buğday türü. Glüten oranı düşük karakılçık ekmeğinin içinde lif, protein, antioksidan, mineral, fosfor, potasyum ve demir gibi önemli mineraller ile A, E, K ve C vitaminleri yer alıyor.

1 kilogramlık karakılçık ekmeği 22 liradan satılıyor. Yurttaşlar Halk Ekmek büfeleri, Grand büfeler ve Halkın Bakkalı’ndan karakılçık ekmeğini temin edebiliyor. İzmir genelinde 84 Halk Ekmek büfesi bulunuyor. İzmir içinden kargo kanalıyla karakılçık ekmeğine ulaşmak da mümkün. Karakılçık ekmeği için (0 507) 699 57 27 numaralı telefondan sipariş verilebilir.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı