Konak Belediye Başkanı Abdül Batur: "lozan Olmasa Cumhuriyet De Kurulamazdı"

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur: "lozan Olmasa Cumhuriyet De Kurulamazdı"

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Lozan Barış Antlaşması’nın 99. yıldönümü dolayısıyla düzenledikleri etkinlikte "Lozan olmasa cumhuriyet, cumhuriyetin ülkemize getirdiği özgürlük ve demokrasi olmazdı. Cumhuriyet de kurulamazdı” diye konuştu. Lozan'ın milli bayram olarak kutlanması gerektiğini söyleyen Batur, "Çok anlamlı bir milli bayram olacak" dedi.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Lozan Barış Antlaşması’nın 99. yıldönümü dolayısıyla düzenledikleri etkinlikte "Lozan olmasa cumhuriyet, cumhuriyetin ülkemize getirdiği özgürlük ve demokrasi olmazdı. Cumhuriyet de kurulamazdı” diye konuştu. Lozan'ın milli bayram olarak kutlanması gerektiğini söyleyen Batur, "Çok anlamlı bir milli bayram olacak" dedi.

Konak Belediyesi, 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın 99. yıl dönümünü, İsmet İnönü Anı Evi ve Kütüphanesi’nde dün düzenlediği etkinlikle kutladı. Antlaşmanın mimarı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanıİsmet İnönü’nün Konak’ta doğduğu evde yapılan törene Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Atatürk Araştırmacısı, Yazar ve İTK Uşakizade Köşkü eski Müdürü Ahmet Gürel, CHP İzmir İl Sekreteri Ahmet Yıldız, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, ilçe yöneticileri, Konak Belediyesi meclis üyeleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile muhtarlar katıldı.

BATUR: "GURUR DUYUYORUZ"

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının sembollerinden biri olan Lozan Barış Antlaşması’nın yıl dönümünü İsmet İnönü Anı Evi ve Kütüphanesi’nde kutlamaktan büyük bir gurur duyduklarını söyledi. Lozan Barış Antlaşması’nın tarihin en önemli hukuki metinleri arasında yer aldığını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu antlaşması olduğunu söyleyen Batur şöyle konuştu:

“Lozan, Türkiye’nin bugünkü sınırlarının büyük oranda çizildiği, Osmanlıİmparatorluğu zamanında Batılı devletlere verilen ekonomik imtiyazları yani ekonomik sömürüyü ortadan kaldıran bir anlaşmadır. Lozan, Türk devletini yok etme planı yapan ve bunu Sevr’le başardığını sanan Batılı devletlere diz çökerten, Milli Mücadele’nin hukuki onayı, emperyalist güçlere karşı kazanılan büyük zaferin en büyük simgesidir. Bunu da başaran, hemşehrisi olmaktan büyük bir gurur duyduğumuz, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yol arkadaşı, ilk başkanımız, ikinci cumhurbaşkanımız, partimizin genel başkanıİsmet İnönü’dür. Büyük asker, büyük devlet adamı, pek çok savaşın kahramanı olduğu gibi Lozan’da emperyalist ülkelere karşı masa başında da siyasi zafer kazanan, ülkemizin tapusunu alan İsmet İnönü’dür. Onlar Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularıdır.

"GÖZÜMÜZ GİBİ BAKTIĞIMIZ EMANETLER"

Bugün vatan toprağımızda özgürce yaşayabiliyorsak, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve silah arkadaşları ile binlerce isimsiz kahramanlarımızın kazandığı savaşlar sayesindedir. Bizlere özgürlüğümüzü kazandıran, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, al bayrağımız altında hür yaşamamızı sağlayan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İsmet Paşa’mızı da, Kurtuluş Savaşı’mızı borçlu olduğumuz tüm paşalarımızdan erlerimize kadar kimseyi unutmayız. Unutmadığımız gibi unutturmayız da. Onlara laf da söyletmeyiz. 2. Dünya Savaşı’na bu ülkeyi sokmayarak binlerce canı kurtardığını ayrıca kimse unutmaz. İstedikleri kadar yalanlar üretsinler Mustafa Kemal Atatürk’ün de İsmet İnönü’nün de adını silemeyecekler. Bunu böyle bilsinler. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği gibi, özgürlük ve bağımsızlık bizim kaderimizdir. Bıraktıkları vatan toprağı, gözümüz gibi baktığımız emanetleridir.”

"ÇOK ANLAMLI BİR MİLLİ BAYRAM OLACAK"

CHP’nin iktidara geldiğinde yapacağı ilk işlerden bir tanesinin Lozan’ın yıl dönümünün milli bayram olarak kutlanmasını sağlamak olacağını belirten, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da Balıkesir’de düzenlediği "Milletin Sesi" mitinginde bunun altınıçizdiğini anımsatan Batur, “Çok anlamlı bir milli bayram olacak. Lozan olmasa cumhuriyet, cumhuriyetin ülkemize getirdiği özgürlük ve demokrasi olmazdı, cumhuriyet de kurulamazdı. Onun için İsmet İnönü’yü, silah arkadaşlarını, bu vatan için şehit olan tüm şehitlerimizi bir kez de şükran ve minnetle anıyorum.”

GÜREL: "BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN"

Atatürk Araştırmacısı Ahmet Gürel ise İsmet İnönü’nün Lozan Barış Antlaşması sırasında gösterdiği diplomatik başarıyı, görüşmelere katılan diplomatlardan ve dönemin basınından alıntılarla anlattı. Atatürk’ün 24 Temmuz 1928’te hukuk fakültesinde gençlere yaptığı konuşmada “Lozan Anlaşması gününün ulusal bayram sayılmasında isabet vardır. Lozan Barışı, Türk tarihinin dönüm noktasıdır. Türk ulusu için siyasi bir zafer teşkil eden bu anlaşma Osmanlı tarihinde yoktur” dediğini söyleyen Gürel, “Bayramımız kutlu olsun. Lozan olmadan Cumhuriyet Bayramı’mız olmaz, Cumhuriyet olmaz. Arada iki ay var. Tapuyu aldık, cumhuriyeti ilan ettik. Yunan dokuz defa Türklere mağlup olmuş Osmanlı zamanında, dokuzunda da toprak büyütmüş. Demek ki masa başından kalkmayı ilk defa Lozan’da becermişiz” diye konuştu.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı