Konyaaltı Belediye Başkanı Esen, Belediye'nin Dijitalleşme Alanındaki Yatırımlarını Anlattı

Konyaaltı Belediye Başkanı Esen, Belediye'nin Dijitalleşme Alanındaki Yatırımlarını Anlattı

Aspendos Rotary Kulübü’nün düzenlediği toplantıda konuşan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, dijital alanda yaptıkları yatırımlar anlattı; halkın sosyal yaşamını kolaylaştırdıklarını söyledi.

Aspendos Rotary Kulübü’nün düzenlediği toplantıda konuşan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, dijital alanda yaptıkları yatırımlar anlattı; halkın sosyal yaşamını kolaylaştırdıklarını söyledi.

Aspendos Rotary Kulübü’nün düzenlediği ‘Dijitalleşme’ konulu toplantının onur konuğu olan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, önemli açıklamalarda bulundu.

Göreve geldiklerin günden bu yana özellikle dijital alanda yaptıklarıçalışmalar ile ilçe sakinlerinin kendilerine daha hızlı ulaşabildiğini kaydeden Esen, vatandaşların taleplerine yaklaşık üç yıl önce hizmete açtıkları Halk Masa ile anında dönüş yaptıklarını belirtti. İlçe sakinlerinin her talebini Halk Masa üzerinden kayıt oluşturarak incelediklerini dile getiren Esen, taleplerin çoğuna anında müdahale ettiklerini dile getirdi. Bazı sorunların ise aylık veya yıllık planlamalar ile çözülebildiğine değinen Esen, dijitalleşmenin hayatı kolaylaştırdığını söyledi.

GÜNDE 80 TALEP ALINIYOR

Dijitalleşmenin sağlıklı bir şekilde kullanılması halinde hayatıçok kolaylaştırdığını söyleyen Başkan Esen, sadece Halk Masa sistemi üzerinden bile günde yaklaşık 80 talep aldıklarını belirtti.

İnsanların belediyeye gelmeden birçok sorun, şikayet ve talebini Halk Masa aracılığı ile kendilerine ilettiğini dile getiren Esen, sözlerine şöyle devam etti:

“Göreve geldiğimde Halk Masa adında bir yazılım geliştirdik. Halk Masa olarak yaptığımız bu yazılım, insanların taleplerini belediyeye daha hızlı bir şekilde iletmelerini sağlayan bir sistem. Halkın, taleplerini bize iletmesi için kurduğumuz Halk Masa’mıza günde yaklaşık 80 talep geliyor. Taleplerin önemli bir kısmı anlık müdahale ile çözülebilecek taleplerken, bir kısmı da ancak aylık veya yıllık planlama gerektiren sorunlar oluyor. Anlık müdahale ile çözülebilecek olan taleplerin hemen hemen tamamına yakını aynı gün içerisinde sonuçlandırıyoruz.”

KOMİSYONSUZ UYGULAMA

Kendi imkanları ile geliştirdikleri Konyaaltı Esnafım uygulamasından da bahseden Başkan Esen, uygulamanın ücretsiz ve komisyonsuz olmasının kullanıcılar tarafından memnuniyetle karşılandığını kaydetti. İnternet ortamında yapılan satışların neredeyse perakende satışın yüzde 50’sini geçtiği bir dönemde olduklarını vurgulayan Esen, bu durumu göz önünde bulundurarak Konyaaltı Esnafım uygulamasını geliştirdiklerini söyledi.

Büyük şirketlerin yaptığı uygulamaların yüksek komisyon ile çalışmasının mahalle esnafının üzerinde büyük yük oluşturduğuna dikkat çeken Esen, Konyaaltı’nda bu sorunu çözüme kavuşturmak için böyle bir uygulama yaptıklarını belirtti. Küçük esnafın bir mahalle için çok önemli olduğunun altınıçizen Esen, mahalle esnafı kültürünü yaşatmak için ellerinden geleni yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Küçük esnafın sosyal anlamdaki önemine de değinen Esen, “Bir emek sömürüsü olduğunun farkındayız. Fakat maalesef bir yerde bizim de kolayımıza geliyor. Gidip alışveriş yapmak yerine bir siteye girip oradan sipariş verip biraz sonra elimizde olması bizim de işimize geliyor. Bugün biz farkındayız. Emin olun yarın çocuklarımız farkında bile olmayacak. Alışverişler tamamen internet üzerinden yapılacak. Böyle olduğu zaman da küçük esnafımız maalesef mahallelerde bir bir dükkanlarını kapatacak. Dükkanın kapanması mahallede sadece bir tedarikçinin eksilmesi anlamına gelmiyor. Mahalledeki esnaf hepimiz için aslında bir yedi emindir. Güvenilir kişidir” diye konuştu.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı