Konyaaltı Hayatpark’ta Zafer’in 100. Yılı Kutlandı

Konyaaltı Hayatpark’ta Zafer’in 100. Yılı Kutlandı

Konyaaltı Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı dolayısıyla HayatPark’ta bir dizi etkinlik düzenledi. Belediye Başkanı Semih Esen, “30 Ağustos bizler için ‘zafer’ kelimesine sığdırılmış büyük bir destandır, bir halkın uyanışıdır” dedi.

Konyaaltı Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı dolayısıyla HayatPark’ta bir dizi etkinlik düzenledi. Belediye Başkanı Semih Esen, “30 Ağustos bizler için ‘zafer’ kelimesine sığdırılmış büyük bir destandır, bir halkın uyanışıdır” dedi.

Konyaaltı Belediyesi tarafından sabah saatlerinde HayatPark’ta çocuklara yönelik düzenlenen etkinlikler, saat 13.00’te başlayan kortej ile devam etti. Korteje, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, CHP Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci ve eski CHP Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk’in yanı sıra çocuklar ve aileleri katıldı. Maskotlar ve dans grupları da korteje eşlik etti. Türk bayraklarıyla devam eden kortej, çocuklar için kurulan oyun alanında sona erdi.

100 yıllık zaferi, Anadolu'da aydınlanma hareketinin başladığı andan itibaren yorumlamak gerektiğini belirten Başkan Esen, şunları söyledi:

“30 Ağustos Zaferi’ni Anadolu’da aydınlanma hareketinin başladığı andan itibaren yorumlamak lazım. Anadolu’da bilimin, aklın egemen olması gerektiğini, bireyin özgür olması gerektiğini söyleyen düşüncenin filizlenmeye başladığı ve bunu ezmek için emperyalistlerin onların tepesine çöktüğü bir dönemde o filizlerin, o emperyalist ejderhayı nasıl yendiğini görmek lazım.

“BUGÜN HALA ANADOLU’NUN ÖZGÜR OLMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNUYORUZ”

Anadolu özgürleştikten sonra yurttaşlar ve bireyler özgürleştikten sonra ülkede neler oldu, bunları iyi anlamak lazım. Anadolu emperyalizmden kurtulduktan sonra öyle bir kalkınma hamlesi oldu ki yüzde 20-25’leri bulan bir büyüme elde edildi. Bu büyüme yıllar boyunca sürdü. Bugün sata sata bitiremedikleri tüm fabrikalar o dönemde kuruldu. Yani aslında bu mücadele sadece milliyetçi duyguları okşamak için yaşanan bir ‘zafer’ ve mücadele değildi. Bu kutlamalar da sadece o kutlamalar değildir. Biz hala bugün Anadolu’nun özgür ve bağımsız olması gerektiğini, insanların kendi bireysel özgürlük alanlarına giren konulara siyasetin, devletin girmemesi gerektiğini savunan kişileriz.”

Bir toplumun başarıya ulaşması için birbiriyle barışık, bağımsız ve özgür düşünceler ile hareket edebilmesi gerektiğine de dikkat çeken Esen, sözlerine şöyle devam etti:

“ÇOCUKLARIMIZA GÜVENİMİZ TAM”

“Deyim yerindeyse, ‘parantez arasına son vermek için mücadele eden’ kişileriz. İnsanlar birer olarak kendi özgürlük alanlarında başkalarına hiçbir şekilde müdahale etmeden özgürce mutlu yaşasınlar ve üretsinler. Üretilen de adaletli bölüşülsün. Bizim davamız bu davadır. Bizim davamızın simgeleri de bunun geçmişteki örnekleri ve mihenk taşları da 23 Nisan’dır, 29 Ekim’dir, 30 Ağustos’tur ve 19 Mayıs’tır. Hiç vazgeçmedik ve hiç vazgeçmeyeceğiz. Anadolu mutlu insanların yurdu olacak. Bu topraklar bunu hak ediyor. Bu mücadele için buradayız. Çocuklarımıza da bu ruhu aşılamak istiyoruz. O yüzden tüm kutlamalarımızda dikkat ederseniz, çocuklar ve gençler özellikle en öndedir. Onların, bizim mücadelemizi alıp çok daha yükseğe taşıyacaklarına inanıyorum. Biz görür müyüz, görmez miyiz bilmiyorum ama çocuklarımızın, Anadolu’yu dünyanın en üretken, en mutlu insanların yaşadığı bir yer yapacaklarına eminim. Onlara güvenimiz tam.”

Kaynak: ANKA Haber Ajansı