Menteşe Belediyesi Başkanı Gümüş, Basın Çalışanları İle Bir Araya Geldi

Menteşe Belediyesi Başkanı Gümüş, Basın Çalışanları İle Bir Araya Geldi

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, 24 Temmuz Basın Bayramı veya Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü nedeniyle basın çalışanları ile yemekte bir araya geldi.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, 24 Temmuz Basın Bayramı veya Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü nedeniyle basın çalışanları ile yemekte bir araya geldi.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti ve basın yayın kurumlarının yazı işleri müdürlükleri iş birliğinde düzenlenen yemekte konuşan Gümüş, gazetecilerin 24 Temmuz’u artık basın bayramı olarak değil, bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutladıklarına işaret ederek “Değerli basın emekçileri hepiniz hoş geldiniz. Bilindiği gibi 24 Temmuz 1908 tarihi basından sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamıştır. Ancak 24 Temmuz’u sizler bayram olarak kabul etmiyorsunuz. 24 Temmuz’u mücadele ve dayanışma günü olarak kutluyorsunuz. Gazeteciler durumlarından memnun değil. Yayınlanan genelgeler nedeniyle gelirleriniz düştü. Şimdi de ülkemizde basın, sosyal medya yasası denilen yeni bir sansür hareketiyle karşı karşıya. Bu yasanın geçmesi durumunda basın kuruluşlarını ve gazetecileri neler bekliyor hiçbirimiz bilemiyoruz. Böylesine geleceği kestirilemeyen bir ortamda büyük bir gayret ve özveriyle işinizi yapmaya devam ettiğinizin farkındayız. Böyle bir çaba her türlü takdire değer. Bu günler geçecek, güzel günler gelecek. Sizler, yani kentimizin basın emekçileri olmasa Menteşe’de olan bitenleri halkın öğrenmesi oldukça zor. Belediyemizin hizmet ve faaliyetlerini halka duyurma konusunda her birinizin ne kadar tarafsız davrandığınıçıkan haberlerden görmekteyiz. Bunun için de sizlere ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Biz eleştiriye açık bir belediyeyiz. Bundan sonra da şeffaf belediyecilik anlayışımızın gereği sizlerle olan diyaloğumuzu güçlendirmek için çalışmalarımıza devam edecek, imkânlarımız dâhilinde elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Başta cemiyet başkanlarımız olmak üzere katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut ve Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Cem Kaytan birer konuşma yaparak Gümüş’e teşekkür etti.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı