Mer-ek Halk Ekmek Fabrikası Üretime Başladı

Mer-ek Halk Ekmek Fabrikası Üretime Başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MER-EK Halk Ekmek Fabrikası, kısa süren bir bakım ve yenileme çalışmasının ardından, Mersinliler için sağlıklı ve Türkiye’nin en ucuz ekmeğini yeniden üretmeye başladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MER-EK Halk Ekmek Fabrikası, kısa süren bir bakım ve yenileme çalışmasının ardından, Mersinliler için sağlıklı ve Türkiye’nin en ucuz ekmeğini yeniden üretmeye başladı.

Üretim kapasitesi de arttırılan fabrikada tamamen hijyenik koşullarda üretilen günlük 85 bin ekmek, 4 merkez ilçede bulunan 43 Halk Ekmek Büfesi’nde 2,5 liradan vatandaşlara ulaştırılıyor.

“SORUNLARI REVİZE EDİP, DAHA SAĞLIKLI BİR ÜRETİM ELDE ETMİŞ OLDUK”

7 Eylül itibariyle üretime yeniden başladıklarını söyleyen MER-EK Halk Ekmek Fabrikası Sorumlusu Hamza Önder, üretime ara verilmesi sürecini, “Makinalarımızın ağır bakım ihtiyaçlarının olduğunu tespit ettik. Biz de daha istikrarlıüretim yapmak ve ekmek üretiminde uzun süreli bir aksaklık yaşamamak için, bakım onarıma girdik. Yaklaşık 2 aylık bir bakım ve yenileme sürecinin ardından, ekmek fabrikamızı yeniden hizmete açtık. Makinelerin periyodik bakımları haricinde, doğal olarak mekanik sorunlar ve aksaklıklar yetkili servis tarafından tespit edilmişti. Kapalı kalınan süreçte, söz konusu sorunları revize edip, daha sağlıklı bir üretim elde etmiş olduk” sözleriyle değerlendirdi.

“ŞU ANDA EN SAĞLIKLI ÜRETİM TESİSİ MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE AİTTİR”

4 Merkez ilçede 43 ekmek satış noktası bulunduğunu ve ekmeklerin 2,5 liradan satıldığını belirten Önder, “43 satış noktamızda, ekmeklerimizi yeniden vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Somun ekmeğimiz olsun, çavdarımız, tam buğday, kepek ekmeğimiz ve roll ekmeklerimiz olmak üzere, vatandaşlarımızın mümkün olabildiğince şu süreçte ihtiyaçlarına yetişmeye çalışacağız. Mersin'de şu an daha hijyenik, daha sağlıklı, daha güvenilir bir üretim tesisinin olmadığını iddia edebilirim. Şu anda en sağlıklıüretim tesisi Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne aittir ve üretim hijyenik koşullarda, kesinlikle kontrol ve denetim altında yapılmaktadır. İnsanların bu zorlu koşullarda yaşamış olduğu maddi sıkıntılarda, bir nebze de olsa yanında bulunmayıönemsiyoruz” dedi.

“ŞU AN GÜNLÜK 80-85 BİN EKMEĞE TEKABÜL EDECEK BİR ÜRETİM YAPMAKTAYIZ”

Son olarak fabrikanın günlük üretim kapasitesi hakkında da bilgiler veren Önder, “Şu an için üretim kapasitemiz, mevcudun üzerine çıkmış durumda. Tabii ki bununla alakalı da çalışmalarımız devam ediyor. Bakım ve yenileme öncesi günlük 70 bin ekmeğe tekabül edecek bir üretim kapasitemiz vardı. Şu an günlük 80-85 bin ekmeğe tekabül edecek bir üretim yapmaktayız. Tabii ki bu süreci biraz daha hızlandırıp, daha farklı, daha yüksek kapasitede ekmek üretmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı