Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, ‘evimiz Atölye’ Projesinin 11’inciçalışması Yapıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, ‘evimiz Atölye’ Projesinin 11’inciçalışması Yapıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Gönüllüler Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülen ve Mersinden Kadın Kooperatifi’nin de paydaşı olduğu ‘Evimiz Atölye’ projesinin 11’inci mahalle çalışması, Tarsus’ta Mithatpaşa Mahallesi’nde düzenlendi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Gönüllüler Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülen ve Mersinden Kadın Kooperatifi’nin de paydaşı olduğu ‘Evimiz Atölye’ projesinin 11’inci mahalle çalışması, Tarsus’ta Mithatpaşa Mahallesi’nde düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi’nin, kadınların gizli iş gücünü ortaya çıkartan atölye çalışmaları devam ediyor. Proje kapsamında 70 kadına dört haftalık eğitimle, çoraptan oyuncak yapımıöğretildi. Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, dört haftalık eğitim sonunda kadınları ziyaret ederek, onlarla sohbet etti.

Tarsus’ta Mithatpaşa Mahallesi’nin yanı sıra Anıt Mahallesi’nden kadınların da katıldığı ve ‘Elde Var Yetenek, Evde Var Ekmek’ sloganıyla yol alan projede, dört haftalık eğitimle çoraptan oyuncak yapımıöğretildi. 70 kadının katılım gösterdiği ve sosyalleşme açısından da imkanlar sunan projede, kadınlar el becerilerini bilgiyle buluşturdu.

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, projenin imece kültürünü tekrar canlandırdığını belirterek, şunları söyledi:

“Mithatpaşa Mahallesi, Evimiz Atölye Projesi’nin 11. mahallesi. Burada yapılan, diğer mahallelerde de olduğu gibi, kadınlarımızın sosyalleşmesi ve ev ekonomilerine ek bir gelir elde etmesi için bir faaliyet. Kadınlarımız burada aldıkları eğitim sonucunda oyuncak bebekler, oyuncak figürleri yapıyorlar. Kendi ev ekonomilerine bir katkı sağlıyorlar. Ama bunun yanında; hepsi sosyalleşmekten ve bir araya gelmekten dolayıçok mutlu olduklarını söylüyorlar. Çünkü yeni arkadaşlar ediniyorlar. Arkadaşlıkları pekişiyor. Eski kültürümüz olan imecenin ne olduğunu tekrar hatırlıyorlar. Dahası mahalle kültürü gelişiyor. Bu nedenle çok kıymetli bir proje ve diğer mahallelerimizde de devam edecek.”

Projeye katıldığı günden bu yana yeni arkadaşçevresi edindiğini kaydeden Özlem Yıldız Duman, “Bize böyle bir etkinlik ve böyle bir proje sunduğu için, Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum ve çalışmalarının da devam etmesini istiyorum. Bu etkinlikler sayesinde bez bebek yapmasınıöğrendim ve yeni çevrem oldu, arkadaşlarım oldu. Arkadaşlarım sayesinde sosyalleşme imkanımız oldu, birbirimize yardım ediyoruz. Yaptığımız şeyler çocukları mutlu ettiği için, biz de mutluyuz. Çocuklarımızın yüzü güldüğü zaman, biz daha çok mutlu oluyoruz. Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Proje kapsamında eğitim alan bir başka kadın Ülken Açıkalın ise “Böyle bir projenin içinde bulunmaktan dolayıçok mutluyuz. Öncelikle Belediye Başkanımız Vahap Bey’e, böyle bir etkinlik düzenlediği için çok teşekkür ediyoruz. Kadınlarımızın hem sosyal aktivite içinde olmalarını sağladı, hem de aile bütçelerine katkıda bulunmalarına yardımcı oluyor. Artı, bir de yaptığımız bu bebekler hangi çocuğa gidecekse O’nun mutlu olacağını bilmek, bizleri de mutlu ediyor. Teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Programa, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi BaşkanıŞerife Hasoğlu Dokucu, CHP Tarsus İlçe Başkanı Ozan Varal, İlçe Kadın Kolları Başkanı Belda Boroğlu ve Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı Muhittin Borlukan da katıldı.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı