Mersin Büyükşehir, Mersin Genelinde 18 Bin Eğitim Çantası Dağıtacak

Mersin Büyükşehir, Mersin Genelinde 18 Bin Eğitim Çantası Dağıtacak

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘İlk Çantam Projesi’ kapsamında, Tarsus’ta 3 ilkokuldaki 1. sınıf öğrencilerine, içerisinde kırtasiye malzemelerinin olduğu okul çantaları dağıttı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘İlk Çantam Projesi’ kapsamında, Tarsus’ta 3 ilkokuldaki 1. sınıf öğrencilerine, içerisinde kırtasiye malzemelerinin olduğu okul çantaları dağıttı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından yürütülen ‘İlk Çantam Projesi’ kapsamında, bu yıl Mersin’in tüm ilçelerinde toplam 18 bin çanta dağıtılacak. Tarsus Yeni Mahalle’de yer alan Kazım Taşkın İlkokulu’nda, Fahrettinpaşa Mahallesi’nde bulunan Fahrettinpaşa İlkokulu’nda ve Yeşil Mahalle’deki Ahmet Yesevi İlkokulu’nda öğrenciler, öğretmenler ve veliler ile bir araya gelen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, çocuklara yeni eğitim-öğretim döneminde başarılar diledi.

“TABİİ KİÇANTA DAĞITACAĞIMIZ TOPLAM 217 OKUL, DEZAVANTAJLI MAHALLELERDE BULUNUYOR”

Seçer, okula yeni başlayan öğrencilerin, alışma evresi kapsamında eğitim-öğretim dönemine bu hafta başladıklarını, bundan dolayıçocuklara çanta dağıtımı yaptıklarını ifade ederek, “Tarsus’ta Kazım Taşkın, Fahrettin Paşa ve Ahmet Yesevi İlköğretim okullarında çanta dağıtımımızı yaptık. İlimizde 35 bin civarında çocuğumuz, bu yıl ilköğretime başladı. Büyükşehir olarak il genelinde 18 bin öğrencimize, içerisinde kırtasiye malzemelerinin de bulunduğu çantaları dağıtıyoruz. Tabii ki çanta dağıtacağımız toplam 217 okul, dezavantajlı mahallelerde bulunuyor” dedi.

“BİR ÖNCEKİ DÖNEM KURSLARA GİDEN ÖĞRENCİLERİN ÖNEMLİ BİR KISMI, NİTELİKLİ LİSELERİ VE İSTEDİKLERİÜNİVERSİTELERİ KAZANDI”

Eğitime önem veren bir anlayışla hareket ettiklerini ve yönetime geldikleri günden bugüne kadar, Mersin'de adeta eğitim seferberliği ilan ettiklerini söyleyen Seçer, “Yerel yönetim olarak, eğitime katkı verebileceğimizi düşünüyoruz. Önemli eğitim merkezlerimiz var. 9 ilçede hem LGS hem YKS hazırlık kurslarımız var ve toplamda bu yıl itibari ile 6 bin 500 öğrencimiz buralardan ücretsiz eğitim desteği alıyor. Bir önceki dönem kurslara giden öğrencilerin önemli bir kısmı, nitelikli liseleri ve istedikleri üniversiteleri kazandı. Yine devlet üniversitelerini veya vakıf üniversitelerini yüzde 100 burslu kazanan öğrencilerimiz, bizden ilk yıl için karşılıksız öğrenim yardımı alıyorlar” diye konuştu.

Herhangi bir sosyal statü değerlendirmesi yapmadan, herkese ve her yere adaletli bir hizmet sağlamanın, gerçek anlamda ihtiyacı olana yardım etmenin, temel prensipleri olduğunu ifade eden Seçer, “Bazı mahalleler dezavantajlıdır, onların talepleri farklıdır. Bazı mahalleler daha farklıdır, gelir durumu daha iyi olan aileler vardır. Onların da talepleri farklıdır. Önemli olan bütün topluma adaletli hizmeti yayabilmek. Bunda da başarılı olduğumuzu söyleyebilirim” dedi.

“2 TÜRK, PANDEMİ AŞISINI BULARAK DÜNYAYI KURTARDI. İŞTE BİLİMİN GÜCÜ BURADA, EĞİTİMİN GÜCÜ BURADA”

Eğitime yapılan her katkının önemli olduğunu ifade eden ve Mersin’in sosyo kültürel yapısının, eğitim düzeyinin yükselmesi halinde, sorunların çok daha rahat çözüleceğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Eğitimle, çocuklarımızı iyi yetiştirmekle dış dünyada rekabet edebilirsiniz. İyi mühendisler, iyi bilim adamları yetiştireceksiniz. Bakın 2 Türk, pandemi aşısını bularak dünyayı kurtardı. İşte bilimin gücü burada, eğitimin gücü burada” dedi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı