Mersin Büyükşehir’den Zafer Bayramı’nın 100. Yılına Yakışır Kutlama

Mersin Büyükşehir’den Zafer Bayramı’nın 100. Yılına Yakışır Kutlama

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100'üncü yılını bir dizi etkinlik ve konser ile kutlamaya hazırlanıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100'üncü yılını bir dizi etkinlik ve konser ile kutlamaya hazırlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Sosyal İşler Dairesi ile Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi’nin öncülüğünde düzenlenecek etkinliklerle, kentin merkezi ve ilçelerinde çok sayıda kutlama programı yapılacak. Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos tarihinden önce başlayacak ve tüm haftaya yayılacak sanatsal ve sportif etkinliklerle zafer coşkusuna yakışır bir kutlama yapacak.

Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından, 26 Ağustos Cuma günü (yarın) saat 20.30’da Özgecan Aslan Meydanı’nda; "Zafere Doğru 100. Yıl Oratoryosu"nda Büyükşehir Belediyesi Sanat Toplulukları’nın oluşturduğu orkestra ve tiyatro sanatçıları, büyük zaferin tarihsel sürecini aryalar, napolitenler ve türküler eşliğinde sahneleyecek. 30 Ağustos Zafer Bayramı günü de saat 20.00’de yine Özgecan Aslan Meydanı'nda Nova Norda konseri ve ardından aynı yerde saat 21.30’da Gazapizm konseri ile 30 Ağustos coşkusu taçlanacak.

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi tarafından da sportif faaliyetler düzenlenecek. Yarın başlayacak ve 30 Ağustos’a dek sürecek sportif etkinlikler kapsamında; Mersin'de ilk defa yapılacak olan çim hentbolundan tek pota basketbol ve yüzme yarışmalarına kadar çok sayıda etkinlik Mersinlilerle buluşacak. 11 Temmuz'da başlayan Fındıkpınarı Zafer Kupası Futbol Turnuvası’nın final müsabakası da 30 Ağustos’ta oynanacak. 30 Ağustos Zafer Bayramı Spor Şenlikleri kapsamında 27 ve 28 Ağustos günlerinde Babil’deki Cumhuriyet Gösteri Merkezi’nde basketbol ve çim hentbolu yapılacak. Etkinlikler saat 18.00’da başlayacak. 27 Ağustos günü ise Mersin Büyükşehir Belediyesi Macit Özcan Spor Tesisleri’nde saat 09.00’da yüzme etkinlikleri düzenlenecek.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, düzenlenecek programlar hakkında şunları söyledi:

“Kutlamalarımıza 26 Ağustos Cuma günü saat 20.30’da, Özgecan Aslan'da yapacağımız özel bir etkinlikle başlayacağız. Mersin Büyükşehir Belediyesi Sanat Toplulukları’nın oluşturduğu Orkestra ve Tiyatro Sanatçılarıyla birlikte; bu büyük zaferi kazanmamızı sağlayan, Türk Milleti’nin gerçekleştirdiği bu büyük zaferin yolculuğunu anlatan bir metine uygun aryalar, napolitenler ve türkülerin oluşturduğu bir konsept üzerinden bir gösteri organize ediyoruz. İçinde Nutuk’tan da sözlerimiz var ve Türk Milleti’nin bu büyük zaferi kazandığı yolculukta yaşadıkları o onuru, mücadelesini anlatan, gerçekten çok dokunaklı, herkesin kalbine yansıyan özel bir etkinlik olacak. Bu eserin içerisinde Ankara Operası'ndan, Mersin Operası'ndan solist sanatçılar da bulunmakta. Aynı zamanda Adana Senfoni ve Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin de sanatçıları, bizim kendi orkestramıza takviye olacak. Gerçekten görkemli, güzel bir etkinlik olacak.”

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Emrullah Taşkın da 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında yapılacak olan sportif faaliyetlere ilişkin, “26 ve 30 Ağustos arası, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bir dizi spor etkinliklerimiz var. Çim hentbolu Mersin'de ilk defa yapılacak bir etkinlik. Sahilde yapacağız. Aynı zamanda tek pota basketbol var. Bu da sahilde yapılacak. İsteyen herkes katılabilir, halkımızı bekliyoruz. Ayrıca yüzme yarışmalarımız olacak. Bunların yanında 11 Temmuz'da Fındıkpınarı’nda başlayan Zafer Kupası Futbol Turnuvası’nın final karşılaşması da 30 Ağustos tarihinde gerçekleşecek” dedi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı