Sarıyer Baltalimanı Yaşam Vadisi Projesinde Çalışmalar Başladı

Sarıyer Baltalimanı Yaşam Vadisi Projesinde Çalışmalar Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) “150 günde 150 proje”çalışmaları kapsamında Sarıyer’de yaşama geçirilen “Baltalimanı Yaşam Vadisi” projesinde çalışmalara başlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) “150 günde 150 proje” çalışmaları kapsamında Sarıyer’de yaşama geçirilen “Baltalimanı Yaşam Vadisi” projesinde çalışmalara başlandı.

Toplamda 250 bin metrekare alana sahip olan Baltalimanı Yaşam Vadisi’nin 100 bin metrekarelik ilk etabı için çalışmalar başladı. Etrafı duvarlarla çevrili olan ve İstanbulluların aktif olarak kullanamadığı alan yenilenerek kentin hizmetine sunulacak. “Yaşam Vadisi” projesi kapsamında; amfi, çocuk oyun alanları, kafe, spor alanları, sağlık ocağı, çok amaçlı spor salonu, eğlence, etkinlik ve mesire alanı, seyir ve güneş terası, kaykay pisti, kreş, engelli merkezi, kapalı pazar ve deprem toplanma gibi birçok yeni yaşam alanı bulunuyor.

Projenin yerinde incelendiği toplantıda konuşan Sarıyer Belediye BaşkanıŞükrü Genç, alana ve ilçede yapılan çalışmalara ilişkin şöyle konuştu:

“BU İŞİ SAHİPLENECEK OLAN SİZLERSİNİZ”

“Burada yapılan çalışmaların yanı sıra arıtma tesisinin de yapılıyor olması sadece bu bölgenin değil İstanbul'un büyük bir sorununu belirli oranda giderecek. Biz burada güzel işler başarıyoruz. Örneğin, mülkiyet sorununun çözümü için attığımız ilk adım ile yıllardan beri bekleyen bir kaderi değiştirdik. Halktan yana, çözümden yana olan projelerin sahiplenilmesi gerektiğinin özellikle altınıçiziyorum. Sizler bu işi sahiplenmezseniz yapılan işin, harcanan paranın anlamı kalmaz.”

“150 günde 150 proje” kapsamında Sarıyer Baltalimanı’na gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise proje hakkında bilgi verdiği konuşmasında özetle şunları söyledi:

“BU ŞEHİR DÜNYAYA ÖRNEK OLABİLİR”

“İstanbul'un derelerini koruyamadık. Bu derelere yapı yapanlar, izin verenler büyük sorunlara neler oldu. Bu çalışmalarla altyapı sorunlarını da çözerek yolumuza devam ediyoruz. Aynı zamanda bu derelerin yapılaşmaya açılmasının da önüne geçmiş oluyoruz. Rantçı bakışın tersi bir bakışa sahibiz. Üç yılda sadece Sarıyer’de ortaya koyduğumuz alanlardan Atatürk Kent Ormanı bile mucize gibi bir alan. Sadece bir yılı aşkın sürede bu alanı hizmete açtık. Büyükdere Fidanlığı da bu değerli projelerden biri. 300 bin metrekare alan için çalışıyoruz. Atatürk’ün İstanbullulara armağan ettiği bu alanda tohum kültürünü anlatan aktaran bir bölüm de olacak. Bu şehrin nimetleri çok, fırsatları yüksek. Bu şehir dünyaya örnek olabilir.”

Kaynak: ANKA Haber Ajansı