Seferihisar'ın Çınarları Buluştu

Seferihisar'ın Çınarları Buluştu

Seferihisar Belediyesi’nin yürütücülüğünde gerçekleşen "Seferihisar’ın Çınarları-2" kitabının lansman etkinliğinde Seferihisar tarihine yön veren yaş almış bireyler bir araya geldi.

Seferihisar Belediyesi’nin yürütücülüğünde gerçekleşen "Seferihisar’ın Çınarları-2" kitabının lansman etkinliğinde Seferihisar tarihine yön veren yaş almış bireyler bir araya geldi.
Seferihisar’a dair bir sözlü tarih anlatısı yaratmayı amaçlayan ve ilki 2013 senesinde hazırlanan kitabın ikincisi, ilçenin kurtuluşunun 100. yılında asırlık hikayeleri gün yüzüne çıkartmayı hedefledi.
Seferihisar Belediye Başkanıİsmail Yetişkin ev sahipliğinde gerçekleşen kitabın lansman etkinliğinde bir araya gelen yaş almış bireyler arasında duygu dolu anlar yaşandı.
"SİZLER SEFERİHİSAR’IN TARİHİNİ YAZDINIZ"
Başkan Yetişkin, "Emeğinize, bana ve Seferihisar’a kattıklarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ederim. Bir şehri hikayeler var eder. Sizler de yaşadığınız hikayeler ile Seferihisar’ın tarihini yazdınız. İlk mandalinanın ekiminden, bandonun kuruluşuna, ilk sinemanın açılışından tutun da şehre ilk beyaz eşyanın gelmesine kadar hepinizin her şeyde emeğiniz var. Bana Seferihisar’ı soranlara aslında sizleri anlatıyorum. Sizlerin yetiştirdiği fidanların hikayelerini anlatıyorum. Eğer Seferihisar bugün Türkiye’nin gözdesi ise emin olun bunda payınız çok büyük. Biz bu kitabı sizden sonraki nesillerin sahip oldukları değerleri ve kendilerine kalan mirası yaratanları iyi tanımaları için hazırladık” dedi.
"BU TOPRAKLARIN EN BÜYÜK DEĞERİ BİR ARADA YAŞAMA KÜLTÜRÜ"
Seferihisar Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü İnanç Karabulut ise projenin sözlü bir tarih kitabı olduğunu vurgulayarak, “Yaşadığınız yerin derin bir geçmişi varsa geleceğe bırakılan en büyük kültür eserlerinden biridir. Kitap ile birlikte bir kez daha bu toprakların en büyük değerinin, kavgasız gürültüsüz bir arada yaşama kültürünün zenginliği olduğunu gördüm. Herkes çocuğunu komşusuna emanet eder, birbirine güvenirdi. Kitabın ilkini Tunç Başkan ile 2013’te çıkarmıştık. Ne mutlu o ekibin de bir parçasıydım. Şimdi de bu toprakların çocuğu, ağabeyimiz, belediye başkanımız İsmail Yetişkin sayesinde geleceğe en güzel eserlerden birini bırakmanın gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.
Anlamlı gecede yaş almış bireylere plaket takdim edilirken, Seferihisar Belediye Başkanıİsmail Yetişkin projede emek harcayan gazeteci Sevil Ege’ye, İnanç Karabulut’a ve ekip arkadaşlarına çok teşekkür etti. Aynı zamanda kısa belgesel serisi olarak da hazırlanan kitabın videolarına Seferihisar Belediyesi Youtube kanalından erişilebileceği belirtildi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı