Şişli Belediyesi’nden Sokak Hayvanlarına Özel Rehabilitasyon Merkezi

Şişli Belediyesi’nden Sokak Hayvanlarına Özel Rehabilitasyon Merkezi

Şişli Belediyesi, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde hizmete açtı. Merkezde, kısırlaştırma ameliyatlarından kırık ameliyatlarına kadar uzmanlık gerektiren birçok vakaya müdahale edilecek.

Şişli Belediyesi, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde hizmete açtı. Merkezde, kısırlaştırma ameliyatlarından kırık ameliyatlarına kadar uzmanlık gerektiren birçok vakaya müdahale edilecek.

Şişli Belediyesi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde anlamlı bir hizmete imza attı. Sokak hayvanlarına yönelik rehabilitasyon merkezi, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Toplamda 900 metrekare kullanım alanına sahip olan rehabilitasyon merkezinde, 130 yatar kapasitesi, 300 yatar hasta kapasitesine çıkarıldı. Tesiste kedi köpek ünitelerinin birbirinden bağımsız olmasının yanı sıra yoğun bakım, kısırlaştırma, sahiplendirme, enfeksiyon hastalıkları gibi farklıüniteler oluşturuldu. Böylece enfeksiyon taşıyan hastaların, enfeksiyon taşımayan hastalarla temasını engelleme imkânı yaratıldı.

Rehabilitasyon merkezinin teknik olanakları güçlendirilen ameliyathanesinde aynı anda 4 ameliyat yapılabilecek. Böylece merkezde günde 100 ameliyat gerçekleştirilebilecek.

13’ü veteriner hekim olmak üzere toplam 50 personelle hizmet verecek merkezin havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemleri özel olarak tasarlandı.

Tesisteki önemli yeniliklerden biri de ayrı bir birim olarak tasarlanan sahiplendirme ünitesi oldu. Haftanın yedi günü 10.00 ile 15.00 saatleri arasında Şişlili vatandaşların ziyaretine açık olacak sahiplendirme ünitesinde, hayvanseverler yuva arayan can dostlarla tanışıp, onları sahiplenme olanağına kavuşacak.

“ŞİŞLİ HER CANLININ MUTLU YAŞAYACAĞI BİR İLÇE OLACAK”

Şişli Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nin açılış töreninde bir konuşma yapan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, sözlerine rehabilitasyon merkezinin yapım sürecine destek veren İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’na teşekkür ederek başladı. Başkan Keskin, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz Şişli’yi her canlının mutluluk içinde yaşayacağı bir ilçe yapma sözünü vermiştik. Bu sözümüzü tutmak için de büyük bir gayretle çalışıyoruz. Can dostlarımız da yaşamımızın ve Şişlimizin bir parçası. Onları korumayı, sağlıkları için çalışmayı ve en önemlisi yaşam haklarına saygı göstermeyi de asli görevimiz addediyoruz. Açılışını yaptığımız rehabilitasyon merkezimiz ciddi bir hazırlık sürecinden sonra hayata geçti. Hayvan hastanesi niteliğinde hizmet sunacak olan merkezimizde; kısırlaştırma ameliyatlarından, kırık ameliyatlarına ve uzmanlık gerektiren birçok vakaya müdahale etmiş olacağız. Merkezimizde; ultrason cihazı, biyokimya, hemogram, yoğun bakım cihazları, gaz anestezisi cihazı, hasta başı monitörü gibi tıbbı ve teknik cihazlarımız sayesinde hekimlerimizin teşhis ve tedavi olanaklarını arttırmış olacağız.”

Kaynak: ANKA Haber Ajansı