Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Tohum Desteğine Son Başvuru Tarihi 19 Eylül 2022

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Tohum Desteğine Son Başvuru Tarihi 19 Eylül 2022

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Baklagil Yem Bitkileri Ekiliş Alanlarının Genişletilmesi Projesi kapsamında üreticilere Macar fiği ve yem bezelyesi tohumu dağıtacak. 19 Eylül’e kadar başvuruların devam edeceği proje için Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “S.S. Tekirdağ Bölgesi Tarım Kooperatifler Birliği, Tekirdağİli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Çerkezköy-Kapaklı Süt Üreticileri Birliği, Çorlu-Ergene-Marmaraereğlisi Süt Üreticileri Birliği, Hayrabolu Süt Üreticileri Birliği, Malkara Süt Üreticiler

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Baklagil Yem Bitkileri Ekiliş Alanlarının Genişletilmesi Projesi kapsamında üreticilere Macar fiği ve yem bezelyesi tohumu dağıtacak. 19 Eylül’e kadar başvuruların devam edeceği proje için Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “S.S. Tekirdağ Bölgesi Tarım Kooperatifler Birliği, Tekirdağİli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Çerkezköy-Kapaklı Süt Üreticileri Birliği, Çorlu-Ergene-Marmaraereğlisi Süt Üreticileri Birliği, Hayrabolu Süt Üreticileri Birliği, Malkara Süt Üreticileri Birliği, Saray Süt Üreticileri Birliği, Muratlı Süt Üreticileri Birliği, Süleymanpaşa Süt Üreticileri Birliği ile protokoller imzaladık. Projemizin tüm üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Baklagil Yem Bitkileri Ekiliş Alanlarının Genişletilmesi Projesi kapsamında üreticilere Macar fiği ve yem bezelyesi tohum desteği verecek. Artan maliyetler ile zor durumda kalan et ve süt üreticileri için ise Mera İyileştirme ve Yönetimi projesi ile meralardaki ot verimini arttırmak için yaptığıçalışmaların yanında, süt üretimi yapan yetiştiricilere Karma Yem Projesi ile süt yemi desteği devam ediyor.

ALBAYRAK: PROJE İLE 7 YILDA 2.988 YETİŞTİRİCİMİZE TOPLAM 289.863 KG YEM BİTKİSİ TOHUMU DAĞITIMI YAPILDI

Bu yıl projenin kapsamını genişlettiklerini belirten Belediye Başkanı Albayrak, yapılan yazılı açıklamaya göre şunları kaydetti:

“Proje ile geride kalan 7 yılda 2988 yetiştiricimize toplam 289.863 kg yem bitkisi tohumu dağıtımı yapıldı. Bu yıl kapsamını genişleterek Tekirdağİli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, S.S. Tekirdağ Bölgesi Tarım Kooperatifler Birliğinin yanı sıra 10 ilçemizde faaliyet gösteren 7 İlçe Süt Üreticileri Birliği ile protokol imzalayarak, bu birliklere üye hayvan yetiştiricilerimize teşvik amaçlı yem bitkisi tohumu dağıtımının yapılmasını planladık. Bu doğrultuda; S.S. Tekirdağ Bölgesi Tarım Kooperatifler Birliği, Tekirdağİli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Çerkezköy-Kapaklı Süt Üreticileri Birliği, Çorlu-Ergene-Marmaraereğlisi Süt Üreticileri Birliği, Hayrabolu Süt Üreticileri Birliği, Malkara Süt Üreticileri Birliği, Saray Süt Üreticileri Birliği, Muratlı Süt Üreticileri Birliği, Süleymanpaşa Süt Üreticileri Birliği ile protokoller imzaladık. Projemizin tüm üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Üretici birliklerine üye olan her bir üreticiye dekar başına 10 kilogram olmak üzere en fazla 100 kilogram yem bitkisi tohumu desteğinin verileceği projede, tohum bedelinin yüzde 70’i Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak olup, yüzde 30’luk kısmıüretici tarafından ödenecek.

Yetiştiricilerin üyesi oldukları birliklerden başvurularını yapabilecekleri destek için başvuru şartlarışöyle:

-Birlik üyesi olmak,

-Hayvan sahibi olmak ve bunu belgelemek,

-Tohum ekecek tarlası olduğunu belgelemek, (Tapu, ÇKS, Kira Sözleşmesi)

-1 kişi sadece 1 çeşit tohumdan faydalanabilecektir.

-1 kişiye en fazla 10 dekar için tohum verilecektir. Dekara 10 kg olmak üzere maksimum 100 kg tohum alınabilecektir.

-Birlik ve Kooperatiflerden sadece birine başvuru yapılacaktır. (İki ayrı yere yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.)

-Yetiştirici tohumu, başvuru esnasında tohumu ekeceğini belirttiği (tapu, çks veya kira sözleşmesi) tarlaya ekmek zorundadır.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı